Order Orła Białego dla kard. Stanisława Dziwisza

Dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, wielki honor, że mogę dziś odznaczyć tym najważniejszym i najstarszym polskim orderem, jego eminencję księdza kardynała Stanisława Dziwisza - po

Grzegorz Jakubowski /KPRP
Dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, wielki honor, że mogę dziś odznaczyć tym najważniejszym i najstarszym polskim orderem, jego eminencję księdza kardynała Stanisława Dziwisza - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że całe dotychczasowe życie hierarchy było "znamienitą zasługą dla Rzeczypospolitej Polskiej".

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że droga kardynała Dziwisza była drogą życia dla Boga, dla bliźnich, Kościoła, ale także dla Polski.

. Dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, to wielki honor, że mogę dziś odznaczyć tym najważniejszym i najstarszym polskim orderem, jego eminencję księdza kardynała Stanisława Dziwisza


- mówił prezydent.

 

Stanisław Dziwisz był 76. biskupem krakowskim. Metropolitą mianował go 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI, a ingres do Katedry na Wawelu i objęcie urzędu przez abp Dziwisza nastąpiło 27 sierpnia 2005 r. Wcześniej przez niemal 27 lat jako ksiądz, a potem biskup, był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem. Kardynał wyświęcił 191 księży diecezjalnych i zakonnych. W 2006 r. w Krakowie otwarto pierwsze w Polsce "Okno życia".

Po ukończeniu 75 lat - w kwietniu 2014 - kard. Dziwisz zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, oddał się do dyspozycji papieża. Jego następcą jest abp Marek Jędraszewski.
 

 

 Źródło: prezydent.pl,nrmf24.pl,niezalezna.pl

#Stanisław Dziwisz #Andrzej Duda

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo