Ingres abp. Jędraszewskiego. „Katedra Wawelska zapisuje nową kartę swych długich dziejów”

Zgodnie z tradycją, biciem dzwonu Zygmunta rozpoczął się ingres nowego metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego do Katedry Wawelskiej.

książeczka ingresowa/episkopat.pl
Zgodnie z tradycją, biciem dzwonu Zygmunta rozpoczął się ingres nowego metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego do Katedry Wawelskiej. W uroczystości uczestniczą: prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwa i wierni. „Zaczynasz zapisywać nową kartę, a my ją będziemy zapisywać razem z Tobą” - mówił kard. Stanisław Dziwisz witając nowego metropolitę krakowskiego.

Obrzęd objęcia archidiecezji krakowskiej przez nowego metropolitę rozpoczął się przy wejściu do Katedry. Wkraczający w towarzystwie m.in. kard. Stanisława Dziwisza i nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Pennacchiniego abp Marek Jędraszewski ucałował krzyż, podany mu przez dziekana krakowskiej kapituły katedralnej bpa Jana Szkodonia, pokropił zebranych wodą święconą i uczcił relikwie świętych patronów przy Konfesji św. Stanisława. Następnie udał się do Kaplicy Najświętszego Sakramentu na modlitwę w ciszy.

8 grudnia 2016 roku papież Franciszek przyjął rezygnację ks. kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego w związku z ukończeniem 75 lat i mianował nowym metropolitą krakowskim abpa Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego. Jest to 79. ingres biskupa Krakowa od założenia biskupstwa, a abp Marek Jędraszewski jest 14 biskupem Krakowa pochodzącym z Wielkopolski.

- Katedra Wawelska i Kościół Krakowski zapisują dziś nową kartę swych długich dziejów. Księże Arcybiskupie Marku – od dzisiaj Ty zaczynasz zapisywać tę nową kartę, a my ją będziemy zapisywać razem z Tobą. To Kościół żywy, dynamiczny, otwarty na współczesne problemy, zachowujący wierność nauczaniu Kościoła. To Kościół o wielkim potencjale ludzi zaangażowanych we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach. To Kościół o wielkim potencjale całego prezbiterium naszej Archidiecezji oraz osób konsekrowanych. To Kościół młodych, którzy są naszą nadzieją. Ten Kościół, Księże Arcybiskupie Marku, od dziś jest Twoim Kościołem – mówił kardynał Dziwisz do swojego następcy.

W Katedrze Wawelskiej w uroczystości uczestniczy ok. 2 tys. wiernych, bo tyle przygotowano miejsc siedzących i stojących. Pozostali wierni mogą oglądać ingres na telebimie, umieszczonym na zewnątrz, przebieg uroczystości transmituje także telewizja.

- Drodzy Bracia i Siostry – Księża Kardynałowie, Biskupi, Kapłani, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy – wszyscy tworzący Lud Boży Kościoła Krakowskiego, proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka. Ukazujcie prawdę o Chrystusie Królu, przejmująco wyrażoną przez św. Brata Alberta w obrazie Ecce Homo, gdzie korona naszego Pana mówi o Jego niezmiernym cierpieniu, a Jego obolałe oblicze nakazuje kierować nasze serce ku każdemu biednemu, cierpiącemu i skrzywdzonemu człowiekowi; idźcie z nadzieją na spotkanie młodych, którzy tak niedawno podczas Światowych Dni Młodzieży zachwycili nas czystością swojego spojrzenia i entuzjazmem wiary. Stańmy się wszyscy świadomymi uczestnikami wspaniałej "liturgii dziejów" w tym czasie i w tym miejscu, które wyznaczył nam Pan. Pamiętajmy o słowach świętego Pasterza Jana Pawła II Wielkiego, który jak nikt inny czuwał nad polską ziemią: "ucząc się nowej nadziei, idziemy poprzez ten czas ku ziemi nowej. I wznosimy ciebie, ziemio dawna, jak owoc miłości pokoleń" - mówił w homilii abp Jędraszewski.

 


Źródło: PAP,niezalezna.pl,episkopat.pl

#ingres #Katedra Wawelska #Kraków #abp. Marek Jędraszewski #Kościół

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo