Innowacyjne miejsca spotkań przedsiębiorców, nauki i samorządów

  

Jak podaje rządowy Portal Innowacji, klaster to geograficzne skupisko wyspecjalizowanych podmiotów, działającymi w pokrewnych lub komplementarnych branżach, jednocześnie współdziałających i konkurujących ze sobą. Tworzą je firmy, instytuty badawcze, instytucje otoczenia biznesu i podmioty publiczne. Uczestnicy zakończonego w Warszawie IV Kongresu Klastrów Polskich dyskutowali o „roli klastrów w gospodarczym rozwoju Polski”, jak głosiło jego hasło przewodnie.

- Są one warunkiem sine qua non rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Duże - stanowią koło napędowe gospodarki. Chcemy zasypać dzięki nim lukę pomiędzy Polską A i B - stwierdziła podczas Kongresu, wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

- Klastry to miejsca spotkań przedsiębiorców, nauki i samorządów - ocenił z kolei Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, organizatora Kongresu.

W jego opinii tegoroczne hasło przewodnie spotkania ma „dać impuls do debaty nt. m.in. wzrostu gospodarczego opartego na innowacyjności poprzez działalność klastrów, zmian legislacyjnych w zakresie innowacyjności, czy współpracy międzynarodowej klastrów, zwłaszcza w obszarze Grupy Wyszehradzkiej”.

Obecnie w Polsce działa ponad 40 klastrów, z różnych branż. W listopadzie 2016 r. wyselekcjonowano spośród nich grupę 16. Krajowych Klastrów Kluczowych (KKK). Ich działalność ma dopomóc we wzroście gospodarczym naszego kraju, opartym na innowacyjności. Jest to niezwykle ważny czynnik odpowiadający za rozwój gospodarki. Według danych przekazanych przez Małgorzatę Szczepańską, dyrektor departamentu innowacji w ministerstwie rozwoju, 2/3 wzrostu gospodarczego krajów rozwiniętych należy łączyć z rozwojem innowacyjności. Co więcej - przedsiębiorstwa wprowadzające innowacje są bardziej rentowne od standardowych, umożliwiają właścicielom uzyskiwanie wyższych marż i zwiększają w konsekwencji zyski - dodała Szczepańska.

W swoim wystąpieniu przedstawiła ona podstawowe dane na temat grupy 16. Krajowych Klastrów Kluczowych. Skupiają one łącznie 964 firm, z tego 854 z sektora MSP. Dają zatrudnienie ok. 100 tys. pracownikom. Co istotne 28 proc. udziału w ich sprzedaży przypada na eksport. A ok. 500 firm spośród KKK należy do sektora wysokich i średnich technologii. Najwięcej KKK znajduje się we wschodnich województwach oraz na południu (zwłaszcza na Górnym Śląsku). Należą do nich m.in. Dolina Lotnicza (woj. podkarpackie i lubelskie), Śląski Klaster Lotniczy, Gospodarka Odpadowa i Recycling, Wschodni Klaster Badawczy, Nutribiomed, Life Science Kraków, Zielona Chemia, Interizon, Klaster LT Północ - reprezentujących m.in. sektor lotniczy, biotechnologiczny, meblowy, medyczny, gospodarki odpadami, ekobudownictwo czy elektromobilność.


- Po raz pierwszy w ub.r. jako Związek Pracodawców Klastry Polskie pozyskaliśmy niemal 5 mln zł na pomoc w zarządzaniu przez menedżerów klastrów w przemyśle lotniczym i branży medycznej

- poinformował prezes Krystowski.

- Opracowana pod kierunkiem wicepremiera Morawieckiego Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to dokument kluczowy dla przyszłego rozwoju gospodarki Polski i jej regionów, naturalne jest więc, że tegoroczna dyskusja uczestników Kongresu toczyła się wokół możliwej roli klastrów i ich uczestników w implementacji Strategii w regionach i innowacyjnych branżach

- ocenił. 

"Gazeta Polska" była patronem medialnym Kongresu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poręba w TVP Info o listach PiS do europarlamentu: "Jestem pewien, że pozwolą nam wygrać"

/ Jan Sroda/Gazeta Polska

  

- Jestem pewien, że listy Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego są naprawdę dobrze zbudowane i pozwolą nam wygrać te wybory - ocenił europoseł Tomasz Poręba, który poprowadzi kampanię wyborczą PiS do europarlamentu. Podkreślił jednocześnie, że bardzo cieszy się, że szef MSWiA Joachim Brudziński zdecydował się kandydować do europarlamentu.

Komitet Polityczny PiS podjął decyzję dotyczącą "jedynek" i "dwójek" na listach do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" PiS w wyborach do europarlamentu będą m.in. Joachim Brudziński, Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, Anna Zalewska i Anna Fotyga.

"Wystawiliśmy bardzo mocne listy do Parlamentu Europejskiego. (...) Jestem pewien, że to są naprawdę dobrze zbudowane listy, które pozwolą nam wygrać te wybory po to, aby kontynuować tę dobrą zmianę już nie tylko w Polsce, ale również tam, w Unii Europejskiej"

- powiedział w TVP Info Tomasz Poręba. [polecam:https://niezalezna.pl/259578-znamy-jedynki-i-dwojki-pis-do-europarlamentu-to-juz-oficjalne]

Decyzją Komitetu Politycznego PiS Poręba został jednogłośnie wybrany szefem sztabu w kampanii do Parlamentu Europejskiego.

Poręba na uwagę, że jedną z największych niespodzianek na listach jest nazwisko Joachima Brudzińskiego, odparł:

"Bardzo się cieszę, że Joachim zdecydował się kandydować, dlatego, że jest ministrem spraw wewnętrznych i administracji w sposób bardzo skuteczny i bardzo taki pewny reprezentujący ważne polskie interesy dotychczas w Brukseli".

Europoseł zauważył, że Brudziński często bywał w Brukseli "w różnych tematach - związanych, czy to jeżeli chodzi o emigrację, czy to jeżeli chodzi o uchodźców, czy to jeżeli chodzi o szeroko rozumiane bezpieczeństwo europejskich granic". "Jestem przekonany, że jego doświadczenie, wiedza i takie naprawdę dobre kompetencje, którymi się charakteryzuje i z których jest znany, również pomogą nam tam" - podkreślił Poręba. [polecam:https://niezalezna.pl/259582-minister-brudzinski-jedynka-w-eurowyborach-pierwsza-opinia-przyda-sie-jego-doswiadczenie]

Poręba był pytany w TVP Info także o to, co łączy dwie kampanie - do wyborów samorządowych, której był szefem sztabu i do Parlamentu Europejskiego, którą również ma poprowadzić.

Europoseł zauważył, że to dwie różne kampanie. "Natomiast to, co na pewno te dwie kampanie będzie łączyć, to taki bardzo centralny przekaz, który konsekwentnie będziemy budować, oparty o naszą wiarygodność jako PiS, która jest naszym znakiem firmowym, jest czymś, co absolutnie nie podlega dyskusji: w dotrzymywaniu obietnic, czy realizowaniu wszystkich propozycji, które zostały Polakom przedstawione" - zapowiedział.

"Myślę, że jesteśmy bardzo w tych propozycjach zaawansowani. 80-90 proc. z nich tak naprawdę zostało zrealizowanych. Będziemy o tym przypominać, że my jesteśmy taką formacją, która jak się umówi z obywatelami, to tego słowa dotrzymuje, czego nie można powiedzieć o naszych konkurentach politycznych"

- podkreślił Poręba.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl