Innowacyjne miejsca spotkań przedsiębiorców, nauki i samorządów

Jak podaje rządowy Portal Innowacji, klaster to geograficzne skupisko wyspecjalizowanych podmiotów, działającymi w pokrewnych lub komplementarnych branżach, jednocześnie współdziałających i ko

Life of Pix
Jak podaje rządowy Portal Innowacji, klaster to geograficzne skupisko wyspecjalizowanych podmiotów, działającymi w pokrewnych lub komplementarnych branżach, jednocześnie współdziałających i konkurujących ze sobą. Tworzą je firmy, instytuty badawcze, instytucje otoczenia biznesu i podmioty publiczne. Uczestnicy zakończonego w Warszawie IV Kongresu Klastrów Polskich dyskutowali o „roli klastrów w gospodarczym rozwoju Polski”, jak głosiło jego hasło przewodnie.

- Są one warunkiem sine qua non rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Duże - stanowią koło napędowe gospodarki. Chcemy zasypać dzięki nim lukę pomiędzy Polską A i B - stwierdziła podczas Kongresu, wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

- Klastry to miejsca spotkań przedsiębiorców, nauki i samorządów - ocenił z kolei Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, organizatora Kongresu.

W jego opinii tegoroczne hasło przewodnie spotkania ma „dać impuls do debaty nt. m.in. wzrostu gospodarczego opartego na innowacyjności poprzez działalność klastrów, zmian legislacyjnych w zakresie innowacyjności, czy współpracy międzynarodowej klastrów, zwłaszcza w obszarze Grupy Wyszehradzkiej”.

Obecnie w Polsce działa ponad 40 klastrów, z różnych branż. W listopadzie 2016 r. wyselekcjonowano spośród nich grupę 16. Krajowych Klastrów Kluczowych (KKK). Ich działalność ma dopomóc we wzroście gospodarczym naszego kraju, opartym na innowacyjności. Jest to niezwykle ważny czynnik odpowiadający za rozwój gospodarki. Według danych przekazanych przez Małgorzatę Szczepańską, dyrektor departamentu innowacji w ministerstwie rozwoju, 2/3 wzrostu gospodarczego krajów rozwiniętych należy łączyć z rozwojem innowacyjności. Co więcej - przedsiębiorstwa wprowadzające innowacje są bardziej rentowne od standardowych, umożliwiają właścicielom uzyskiwanie wyższych marż i zwiększają w konsekwencji zyski - dodała Szczepańska.

W swoim wystąpieniu przedstawiła ona podstawowe dane na temat grupy 16. Krajowych Klastrów Kluczowych. Skupiają one łącznie 964 firm, z tego 854 z sektora MSP. Dają zatrudnienie ok. 100 tys. pracownikom. Co istotne 28 proc. udziału w ich sprzedaży przypada na eksport. A ok. 500 firm spośród KKK należy do sektora wysokich i średnich technologii. Najwięcej KKK znajduje się we wschodnich województwach oraz na południu (zwłaszcza na Górnym Śląsku). Należą do nich m.in. Dolina Lotnicza (woj. podkarpackie i lubelskie), Śląski Klaster Lotniczy, Gospodarka Odpadowa i Recycling, Wschodni Klaster Badawczy, Nutribiomed, Life Science Kraków, Zielona Chemia, Interizon, Klaster LT Północ - reprezentujących m.in. sektor lotniczy, biotechnologiczny, meblowy, medyczny, gospodarki odpadami, ekobudownictwo czy elektromobilność.


- Po raz pierwszy w ub.r. jako Związek Pracodawców Klastry Polskie pozyskaliśmy niemal 5 mln zł na pomoc w zarządzaniu przez menedżerów klastrów w przemyśle lotniczym i branży medycznej

- poinformował prezes Krystowski.

- Opracowana pod kierunkiem wicepremiera Morawieckiego Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to dokument kluczowy dla przyszłego rozwoju gospodarki Polski i jej regionów, naturalne jest więc, że tegoroczna dyskusja uczestników Kongresu toczyła się wokół możliwej roli klastrów i ich uczestników w implementacji Strategii w regionach i innowacyjnych branżach

- ocenił. 

"Gazeta Polska" była patronem medialnym Kongresu.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#klastry

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo