Dorota Kobierowska, chargé d’affaires ambasady RP w Panamie, wręczyła listy wprowadzające wiceministrowi spraw zagranicznych Republiki Panamy, Luisowi Miguelowi Hincapié.

Polskie doświadczenia w organizacji Światowych Dni Młodzieży byłyby pomocne w odpowiednim przygotowaniu ŚDM w Panamie, planowanych na 22-29 stycznia 2019 roku – podkreślił wiceminister Hincapié, wyrażając zadowolenie z przywrócenia polskiej placówki. Strona polska zapewniła o gotowości do przekazania doświadczeń związanych z organizacją ŚDM. Podczas spotkania przedstawiciele Polski zwrócili również uwagę na znaczenie polityczne i gospodarcze obecności ambasady RP w Panamie.

Złożenie listów przez przedstawiciela RP odbyło się na podstawie decyzji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z 21 grudnia 2016 r. w sprawie utworzenia Ambasady RP w Republice Panamy. W kompetencji terytorialnej Ambasady znajdują się: Panama, Belize, Dominikana, Gwatemala, Haiti, Honduras, Nikaragua i Salwador.

Placówka uzyska pełną zdolność operacyjną w pierwszym półroczu 2017 roku. Przywrócenie działalności polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego stworzy podstawy do właściwej ochrony interesów polskich obywateli, instytucji i przedsiębiorstw w Panamie i całym regionie Ameryki Środkowej.

Przed kilkoma dniami MSZ poinformowało o ponownym uruchomieniu ambasady RP w Zjednoczonej Republice Tanzanii.