Pokerowa zagrywka niemieckich polityków. Co teraz zrobi Merkel?

  

Zupełnie niespodziewanie z wyścigu o stanowisko kanclerza z ramienia partii SPD wycofał się Sigmar Gabriel, robiąc miejsce dla byłego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, który tym samym będzie rywalem Angeli Merkel w nadchodzących wyborach w Niemczech.

Szef niemieckich socjaldemokratów Sigmar Gabriel, który jest jednocześnie wicekanclerzem i ministrem gospodarki w koalicyjnym rządzie Angeli Merkel poinformował, że rezygnuje z kandydowania na fotel kanclerza z ramienia SPD, oraz z funkcji przewodniczącego. Opuszcza on też stanowisko ministra gospodarki w rządzie, zamieniając je na szefa niemieckiej dyplomacji. Tym samym oficjalnym kandydatem na kanclerza (oczywiście w przypadku wygranej SPD) został były już szef PE Martin Schulz.

Czy ten eksperyment pomoże SPD?

Analitycy są przekonani, że wycofanie Gabriela z funkcji szefa partii oraz z walki o fotel kanclerza jest sprytnym eksperymentem ostatniej szansy, który ma szansę spowodować, że dołująca w ostatnich miesiącach w sondażach SPD odrobi straty. Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” nie sądzi, aby ugrupowanie wygrało jesienią 2017 roku wybory parlamentarne, ale gazeta stwierdza w komentarzu, że nawet gdy Schulz nie zostanie kanclerzem, to na pewno przywróci zachwianą dumę socjaldemokratom. Podobnie pisze monachijski „Fokus”, który także widzi w Schulzu szanse na odbudowę utraconej pozycji SPD na niemieckim rynku politycznym. Hamburski „Stern” nazywa kandydaturę Schulza odpowiednią i słuszną, natomiast „Bild Zeitung” nie daje mu większych szans.

Politycy SPD oraz wyborcy tej partii w osobie Martina Schulza zauważyli szansę nie tylko na poprawę wizerunku, ale wręcz na zwycięstwo w wyborach. Sigmar Gabriel przez kilka ostatnich lat uśpił ugrupowanie, bowiem jest postrzegany jako zbyt stateczny i spokojny analityk, natomiast Martina Schulza wszyscy w Niemczech poznali jako zaczepnego, pewnego siebie, nawet aroganckiego, który jest w stanie wykrzesać wśród członków SPD oraz wśród ich wyborców wolę walki... Nawet o zwycięstwo.

Co to może oznaczać dla Polski?

Dla Warszawy ewentualna wygrana SPD w wyborach parlamentarnych, a co za tym idzie wybór Schulza na kanclerza wcale nie musi być dobrą wiadomością. Nie należy on bowiem do potulnych polityków. Jeszcze jako szef socjalistów w Parlamencie Europejskim znany był z ostrego języka, bezczelności, a nawet chamstwa. W ostatnim okresie często zabierał głos w sprawach, które przez wielu uważane były za wewnętrzne sprawy polskiego rządu. Zdarzało się, że Schulz groził też Polsce oraz innym krajom Europy Środkowej.

Czytaj więcej: Martin Schulz: "Nie będę przepraszał Polaków za moje słowa"

Przypomnijmy, że po tym, gdy Schulz ośmielił się stwierdzić, iż działania obecnego polskiego rządu mają charakter „zamachu stanu”, interweniowała w tej sprawie niemiecka Polonia, kierując do niego list protestacyjny. 

Jeszcze jako przewodniczący PE Schulz ostro (nie zawsze słusznie) krytykował polską polityką dotyczącą uchodźców. To właśnie on mówił o niebezpiecznej putinizacji polityki w krajach Europy Wschodniej, w tym także w Polsce, gdzie - jego zdaniem - Prawo i Sprawiedliwość steruje demokracją „a la Putin”. Kanclerz wywodzący się z SPD byłby dla Warszawy złym wyborem. Schulz, jak i cała niemiecka SPD nigdy nie ukrywała swoich prokremlowskich sympatii, czego dowodem są ich dążenia, aby natychmiast zdjąć z Rosji wszelkie sankcje gospodarcze.

Z punktu widzenia Polski wskazane byłoby mniejsze zło, czyli następna kanclerska kadencja Angeli Merkel.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Stan wyjątkowy w Indonezji

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Prezydent Indonezji Joko Widodo ogłosił, że ze względu na pandemię koronawirusa wprowadza stan wyjątkowy, a zarazem rozszerza osłony społeczne, które chronić mają osoby o niskich dochodach i przedsiębiorców. Pomoc państwa opiewać będzie na równowartość blisko 25 mld dolarów.

Wsparcie dla osób uboższych, które ma objąć około 10 mln gospodarstw oraz przedsiębiorców, ma m.in. polegać na pomocy żywnościowej, ulgach w opłatach za elektryczność i podatkach, zwolnieniach z innych płatności oraz redukcji podatku korporacyjnego o 3 proc. do 22 proc.

- poinformował prezydent.

W sumie pakiet pomocowy jaki przygotował rząd stanowi równowartość 24,9 mld USD. Widodo zapowiedział też "restrykcje społeczne na dużą skalę", w pewnej mierze wzorowane na środkach zaradczych wdrożonych przez sąsiednie kraje, ale dostosowane do wymogów Indonezji.

Ograniczenia związane ze stanem wyjątkowym obejmą m.in. zakaz wjazdu do kraju dla wszystkich cudzoziemców. Z przeludnionych więzień zwolnionych zostanie około 30 tys. osób. Na razie jednak nie podano szczegółów rządowego planu walki z epidemią, ani pełnej listy ograniczeń.

Pogłoski o ewentualnym zamknięciu Dżakarty sprawiły, że bardzo wielu Indonezyjczyków postanowiło opuścić stolicę i udać się do rodzinnych miejscowości. Prezydent powiedział, że z miasta wyjechało około 140 tys. w ciągu ostatnich 10 dni.

Rząd Indonezji jeszcze dzień wcześniej nie decydował się na wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się i handlu. Jednak symulacje ekspertów wykazały, że w Indonezji na skutek pandemii może umrzeć 140 tys. osób, co - jak pisze Reuters - wpłynęło na zmianę decyzji władz. Indonezja po dużym wzroście zgonów na Covid-19, przoduje pod tym względem w regionie.

Wcześniej Widodo wzywał jedynie do pozostania w domach, a służby medyczne do szybszego przeprowadzania testów.

W weekend wielu indonezyjskich internautów wezwało do wprowadzenia ograniczeń w ruchu na terenie całego, blisko 270-milionowego kraju.

Restrykcje w poruszaniu się na swoich terytoriach wprowadziły w regionie Tajlandia, Malezja, Wietnam i Filipiny. Singapur, Brunei, Laos i Kambodża zdecydowały o niewpuszczaniu większości cudzoziemców. O lokalne blokady w Indonezji i kwarantannę w strefach z największą liczbą zakażeń upominały się w ostatnich dniach m.in. rządowa Narodowa Komisja Praw Człowieka oraz wydział medyczny Uniwersytetu Indonezyjskiego, najstarszej uczelni w kraju.

Indonezyjski resort zdrowia poinformował wcześniej, że we wtorek potwierdzono 114 nowych przypadków zakażenia, a zmarło kolejnych 14 osób. W sumie koronawirusa zdiagnozowano u 1528 ludzi, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi 136.

Singapurski dziennik „Straits Times” napisał wczoraj, że Indonezja rozważa zakazanie związanej z przypadającym w maju ramadanem – muzułmańskim miesiącem postu – tradycji, w ramach której ludzie odwiedzają rodzinne wsie i miasteczka. W ubiegłym roku, dodaje dziennik, 30-milionową aglomerację Dżakarty opuściło 19,5 mln osób. Na razie jednak Widodo nie poinformował o planach dotyczących ramadanu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts