I ręce opadają! Wiceprezes NBP pytany co zrobił ws. Amber Gold: "a co mogłem zrobić?"

  

Przesłuchania prokuratorów, kuratorów sądowych, sędziów pokazały skandaliczną bezradność (czy może nawet coś więcej) wymiaru sprawiedliwości ws. Amber Gold. Dzisiaj przed komisją śledczą stanął Witold Koziński, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego i członek Komisji Nadzoru Finansowego. Jego zeznania miał znany już scenariusz. Niewiele mógł, niewiele zrobił, nie zdawał sobie sprawy ze skali przekrętu...

Już pierwsze minuty przesłuchania Witolda Kozińskiego pokazały czego należy się spodziewać po byłym wiceprezesie NBP i członku KNF. Twierdził, że o aferze Amber Gold usłyszał dopiero pod koniec 2011 roku lub na początku 2012 r. A później było podobnie jak podczas zeznań innych urzędników państwowych.

- Nie mieliśmy wiedzy o skali tego przedsięwzięcia. Spółka nie podlegała kontroli ani nadzorowi - tak Koziński tłumaczył bierność instytucji, w których pracował.

Poza tym padało więcej zaskakujących stwierdzeń, na które zwrócili uwagę obserwatorzy przesłuchania.
Wielokrotnie posłowie zasiadający w komisji śledczej zwracali uwagę na lekceważące podejście Kozińskiego do afery. Zarówno wcześniej, gdy zasiadał w NBP i KNF, jak i podczas dzisiejszego posiedzenia.

Znamienna była wymiana zdań.
- Czy zrobił Pan wszystko? - zapytała poseł Małgorzata Wassermann
- A co mogłem zrobić - odpowiedział.

Wcześniej był pytany, czy w ogóle interesował się działaniami Amber Gold.
- W jakimś stopniu tak - odpowiedział Koziński.Za to wiceprezes NBP doskonale pamiętał ile zarabiał.Niektóre odpowiedzi pokazywały podejście Kozińskiego do tematu. Poseł Tomasz Rzymkowski dociekał dlaczego część banków odmówiła Marcinowi P. prowadzenia rachunku, inne pozwalały.

- Sam chciałbym znać odpowiedź na to pytanie - odparł członek Komisji Nadzoru Finansowego.

- Przypuszczam, że cały proceder uległby zahamowaniu, że udałoby się u źródła zdławić proces wchodzenia Amber Gold w rynek - to z kolei stwierdzenie na pytanie, czy mając wiedzę z BGŻ, że nie ma złota, KNF mógł powstrzymać Amber Gold.

Puentą przesłuchania Kozińskiego było zwrócenie Kozińskiemu uwagi, że afera Amber Gold wybuchła znacznie wcześniej niż on się o niej dowiedział.
- Widocznie przeoczyłem - stwierdził.

I tyle wiceprezes NBP...
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,Polsat News,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

6 godzin wspinał się... po wieży Eiffla

/ wikipedia.org/domena publiczna

  

- Mężczyzna, który wspiął się w na wieżę Eiffla, powodując ewakuację wszystkich turystów, pozostawał na niej przez sześć godzin - poinformowały paryskie służby bezpieczeństwa. Do tej pory nieznane są motywy działania śmiałka, który dotarł niemal do najwyższego piętra tej mierzącej 324 metry budowli.

Ewakuowanie 2500 turystów, którzy znajdowali się na wieży Eiffla, rozpoczęło się po godzinie 15:30. Wtedy firma obsługująca obiekt (SETE) otrzymała informację, że pewien mężczyzna, który wszedł normalnie na teren wieży, rozpoczął wspinaczkę po jej konstrukcji, gdy był na pierwszym piętrze.

Przez następnych kilka godzin mężczyzna wspinał się w górę i dotarł niemal do trzeciego piętra, które znajduje się pod czubkiem budowli. Tam czekali już na niego strażacy, wspierani przez policyjną brygadę śledczą i interwencyjną. Ok. godz. 21:30 śmiałek został przekonany, aby oddał się w ręce policji.

Firma SETE poinformowała, że we jutro rano wieża na powrót zostanie udostępniona dla zwiedzających, a pechowcy, którzy zostali ewakuowani, otrzymają zwrot pieniędzy za bilety.

W październiku 2017 r. wszystkich znajdujących się na wieży Eiffla ewakuowano z powodu „obecności na filarze budowli młodego człowieka, który groził popełnieniem samobójstwa”. W końcu policjantom udało się nakłonić go do odstąpienia od tych zamiarów.

Zbudowana z okazji Paryskiej Wystawy Światowej w 1889 r. wieża Eiffla jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych na świecie. Rocznie sprzedaje się 7 milionów biletów, które pozwalają na wjazd na jedno z trzech pięter budowli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl