ORP „Kontradmirał X. Czernicki” zakończył wczoraj wizytę w stolicy Sardynii: Cagliari. Okręt dowodzenia SNMCMG2 obecnie obrał kurs na kolejny włoski port: w La Spezia – podaje Centrum Operacji Morskich–Dowództwa Komponentu Morskiego w Gdyni. 

Polski okręt zacumował w Cagliari w sobotę 21 stycznia, po 10 dniach pobytu na morzu w trudnych warunkach sztormowych. Pobyt w Cagliari poświęcony był na pracę sztabu i załogi w ramach NATO-wskiego zespołu oraz wypoczynek załogi po trudach przejścia na Morze Śródziemne – czytamy na portalu.

Dowódca PKW Czernicki i Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 kmdr por. Aleksander Urbanowicz złożył także wizytę dowódcy morskiej bazy w Cagliari kontradmirałowi Francesco Sollitto, zapewniając o gotowości polskiego sztabu i okrętu do działań na rzecz bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych na Morzu Śródziemnym – podaje COM-DKM. 

Okręt obrał teraz kurs na kolejny włoski port: w La Spezia. Do zespołu SNMCMG2 dołączy tam niszczyciel min z hiszpańskiej Marynarki Wojennej. Będzie to także czas na dodatkowe treningi i ćwiczenia wspólnie z marynarzami z sojuszniczych okrętów.