Prezydent USA Donald Trump zgodnie z zapowiedziami wycofał Stany Zjednoczone z Transpacyficznej umowy o wolnym handlu TPP. Trump zdecydował o wyłączeniu USA z porozumienia oraz z negocjacji – podaje nytimes.com.

-To wspaniała rzecz, jaką zrobiliśmy na amerykańskich pracowników– powiedział po podpisaniu dekretu.

Porozumienie negocjowane przez Baracka Obamę, nigdy nie zostało oficjalnie poparte przez amerykański Kongres. Do umowy TPP przystąpiły Australia, Brunei, Kanada, Chile, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur, USA i Wietnam.

Zatrzymamy te niedorzeczne umowy handlowe, z powodu których wszyscy przedsiębiorcy oraz wszystkie firmy opuściły Stany Zjednoczone

- powiedział Trump na spotkaniu z biznesmenami w Białym Domu.

Prezydent USA polecił nie tylko wystąpić z TPP, ale również "realizować, gdzie to tylko możliwe, dwustronne negocjacje promujące amerykański przemysł, chroniące amerykańskich pracowników i podnoszące amerykańskie wynagrodzenia" – czytamy na stonach Białego Domu.

Trump podpisał również dekret, który zabrania fundowania z państwowych pieniędzy międzynarodowych organizacji proaborcyjnych oraz zamroził wynagrodzenia w agencjach rządowych.