Śmierć księdza Stefana Niedzielaka – zbrodnia komunistyczna

  

Jeden z najodważniejszych i najbardziej zasłużonych w walce o wolną Polskę kapłanów został brutalnie zamordowany w nocy z 20 na 21 stycznia 1989 roku. Sprawcami zbrodni – według wszelkiego prawdopodobieństwa – była Służba Bezpieczeństwa. W roku 2008 Lech Kaczyński uhonorował pośmiertnie ks. Niedzielaka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Stefan Niedzielak, urodzony w 1914 roku, swój patriotyzm hartował w ogniu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Był kapelanem Łódzkiego Okręgu Armii Krajowej, pełnił również rolę kuriera przewożąc zaszyfrowane wiadomości z Warszawy do Krakowa dla arcybiskupa Adama Sapiehy. Jako jeden z pierwszych – dzięki współpracy z Delegaturą Rządu na Kraj – przeczytał raport o zbrodni katyńskiej przygotowany przez Czerwony Krzyż, dowody z niemieckiej ekshumacji zwłok w Katyniu przewiózł do Krakowa w 1944 roku. 

Z powodu zaangażowania w sprawę katyńską stał się Niedzielak jednym z najgorliwszych  bojowników o prawdę dotyczącą tej zbrodni; został mianowany kapelanem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, nigdy nie ustępował w dążeniu do ostatecznego ujawnienia prawdy o tym potwornym morderstwie. Ksiądz wspierał bardzo opozycję niepodległościową, był więc z tego powodu inwigilowany i szykanowany przez SB.

Został zamordowany w nocy z 20 na 21 stycznia 1989 roku w swojej plebanii na Powązkach, tam gdzie kilka lat wcześniej postawił Krzyż Katyński i sanktuarium Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Liczne obrażenia zewnętrzne okolic głowy i kręgosłupa wyraźnie wskazywały na zabójstwo z premedytacją. Jak wspomina dr Anna Jagodzińska, ksiądz Niedzielak wiedział, że zapadł na niego wyrok. Podobno kilka dni przez śmiercią otrzymał przez telefon ostrzeżenie „… jak się nie uspokoisz, to zdechniesz jak Popiełuszko”.

Władze PRL-u ogłosiły, że przyczyną zgonu polskiego bohatera był tragiczny w skutkach upadek z… fotela. Śledztwo zostało umorzone rok później. Kiedy w  2001 r. prokuratorzy IPN ponownie chcieli zbadać tę sprawę i zwrócili się do warszawskiej prokuratury okręgowej o przekazanie dowodów rzeczowych, okazało się, że ich tam nie ma. Nigdy się nie odnalazły ani w prokuraturze, ani w Komendzie Stołecznej MO… 

Czy wolno człowiekowi zadręczać drugiego człowieka na śmierć? Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią.


– pisał w swoim pamiętniku na krótko przed śmiercią ks. Stefan Niedzielak.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,13grudnia.org.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Malty wygłosił wykład na UJ

/ Tasnim News Agency [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Wyzwania współczesności to m.in. zatrzymanie zmian w środowisku naturalnym, zmniejszenie obszarów biedy, zapobieganie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi oraz zjawiskom populizmu i ksenofobii - mówił w wykładzie na Uniwersytecie Jagiellońskim prezydent Malty George William Vella.

Jak podkreślił, kiedy mówimy o wyzwaniach globalnych, chodzi o zmiany, które dotykają wielu krajów, mają charakter ponadnarodowy i mogą być skutecznie rozwiązywane jedynie na szczeblu międzynarodowym.

Wśród takich wyzwań prezydent Malty wymienił: zmiany w środowisku naturalnym, wśród których na pierwszy plan wysuwa się globalne ocieplenie, trudności z produkcją i dystrybucją żywności oraz zaopatrzeniem w wodę, skrajną biedę, problemy z produkcją i dostępem do przyjaznej środowisku energii elektrycznej, handel bronią, co podsyca regionalne konflikty, zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa, zjawiska populizmu i ksenofobii, kryzysy migracyjne.

Prezydent Malty podkreślił, że aby sprostać tym wyzwaniom, potrzebujemy silnej, mającej autorytet organizacji międzynarodowej i nie tylko skutecznego systemu podejmowania decyzji, ale także wprowadzania ich w życie. "To jest warunek konieczny" - prezydent Malty George William Vella.

"Rozwiązywaniu wszystkich tych globalnych zagrożeń i wyzwań musi towarzyszyć przywiązanie do takich wartości jak bezpieczeństwo, pokój, demokracja, wolność, tolerancja i dialog. To bardzo ważne, żeby wiedzieć, że nic z tego nie zostanie osiągnięte bez edukacji"

- podkreślił. Zaznaczył, że przywiązanie do tych wartości jest powiązane z właściwą, całościową edukacją młodych ludzi.

W Collegium Novum UJ George William Vella złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary Sonderaktion Krakau. Zwiedził także najstarszy uniwersytecki budynek – Collegium Maius oraz Bibliotekę Jagiellońską. Prezydentowi Malty towarzyszył rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Prezydent Vella przyjechał do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. W Krakowie spotkał się m.in. z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim oraz z metropolitą krakowskim abp Markiem Jędraszewskim.

George Wiliam Vella to maltański polityk i lekarz, długoletni parlamentarzysta, był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, urząd prezydenta Malty pełni od 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts