W niespełna godzinę po zaprzysiężeniu prezydenta Donalda Trumpa ze stron internetowych Białego Domu zniknęły zakładki dotyczące zmian klimatycznych i reformy ubezpieczeń zdrowotnych zwanej Obamacare; nie pojawiły się informacje o nowej polityce imigracyjnej. Strona internetowa poświęcona zmianom klimatycznym została zlikwidowana i nie zastąpiły jej żadne informacje dotyczące klimatu w kontekście polityki energetycznej nowej administracji - podało „Chicago Tribune”.

Gazeta Kongresu „The Hill” zwraca uwagę, że tak błyskawiczne usunięcie informacji dotyczących zmian klimatycznych jest ewidentnym znakiem, że nowe administracja „ma zamiar odciągnąć środki - i uwagę - od tej kwestii”.

„The Hill” przypomina, że Trump nazwał ocieplenie klimatu „mistyfikacją” propagowaną przez Chiny, by uczynić amerykański przemysł mniej konkurencyjnym.

Administracja nowego prezydenta USA zapowiedziała tuż po inauguracji odejście od inicjatyw ekologicznych poprzedniego gabinetu; podtrzymała także zobowiązanie do unieważnienia przyjętego przez administrację Baracka Obamy projektu Climate Action Plan, zakładającego zredukowanie gazów cieplarnianych o 26-28 proc. do 2025 roku w porównaniu z poziomem emisji z 2005 roku, i innych inicjatyw ekologicznych.

Zniesienie tych restrykcji znacznie pomoże amerykańskim pracownikom, zwiększając pensje o ponad 30 miliardów dolarów w ciągu najbliższych siedmiu lat

- głosi oświadczenie nowego rządu. 

Ze strony internetowej Białego Domu zniknął także odnośnik poświęcony grupom LGTB.