Afgańczycy z tira wrócą na Słowację

Afgańscy imigranci, którzy wjechali do Polski w naczepie tira zostali przekazani na Słowację, zgodnie z procedurą readmisji – poinformowała rzeczniczka karpackiego oddziału Straży Granicznej D

Straż Graniczna
Afgańscy imigranci, którzy wjechali do Polski w naczepie tira zostali przekazani na Słowację, zgodnie z procedurą readmisji – poinformowała rzeczniczka karpackiego oddziału Straży Granicznej Dorota Kądziołka.

"Przekazaliśmy imigrantów stronie słowackiej, na mocy umowy o readmisji uproszczonej. Słowaccy pogranicznicy odebrali cudzoziemców na granicy w Chyżnem i dla nas sprawa jest zamknięta" – dodała rzeczniczka.

Procedura readmisji pozwala na przekazanie cudzoziemców w ciągu 48 godzin do państwa, z którego nastąpiło nielegalne przekroczenie granicy do Polski. W tym przypadku jest to Słowacja.

Afgańskich imigrantów znaleziono we wtorek w naczepie tira w Makowie Podhalańskim. W środę ich przesłuchano, z udziałem tłumacza języka pasztuńskiego. Początkowo Afgańczycy twierdzili, że mają 10, 15 i 17 lat. W trakcie przesłuchania jeden z nich przyznał się, że jest pełnoletni. Zrodziło to podejrzenia pograniczników co do ich prawdomówności i zostali zabrani do szpitala na badania kości, które miały ustalić ich faktyczny wiek. Okazało się, że dwóch imigrantów jest pełnoletnich, a jeden jest nieletni.

Tir należący do polskiej firmy przewozowej jechał od piątku z Serbii z ładunkiem rudy cynku. Kierowcę, który po przekroczeniu polskiej granicy tankował samochód, zaniepokoiły odgłosy dochodzące z naczepy i powiadomił policję. Funkcjonariusze odplombowali naczepę i znaleźli trzech imigrantów. Afgańczycy byli przemarznięci. Pomocy udzieliła im zakopiańska Caritas, która przekazała pieniądze na zakup ciepłej odzieży.

 

Źródło: niezalezna.pl,PAP

#Afgańczycy #tir #Słowacja

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo