Korea Południowa chce zakupić za kwotę 768 milionów dolarów 12 dodatkowych śmigłowców do zwalczania zagrożeń na morzu do roku 2022 – informuje Korea Herald.
 
Wybór śmigłowca morskiego ma zostać dokonany pomiędzy trzema modelami. Pierwszym jest produkowany przez włosko-brytyjskie przedsiębiorstwo AgustaWestland śmigłowiec AW-159. Kolejnym jest konstrukcja amerykańskiej firmy Sikorsky MH-60R Seahawk. Ostatnim helikopterem morskim, którym zakupem zainteresowana jest Korea Południowa jest NH90 europejskiego konsorcjum NHIndustries. Wszystkie z proponowanych śmigłowców wyposażone są w najnowocześniejsze radary o zasięgu 290 do 450 km i sonary do wykrywania okrętów podwodnych i mogą być uzbrojone w rakiety przeciw okrętowe oraz torpedy.
Minister Obrony Korei Południowej zakomunikował iż planuje podpisanie umowy, z którymś z wymienionych przedsiębiorstw do końca roku 2018. Śmigłowce, natomiast mają być wprowadzane do Sił Zbrojnych Republiki Korei pomiędzy rokiem 2020 a 2022. Wykorzystywane mają być między innymi do zwalczania okrętów podwodnych sił Korei Północnej oraz innych jej jednostek pływających, które zagrażać będą Korei Południowej. Nowo zakupione śmigłowce mają operować z fregat nowej generacji typu Incheon, których posiadają już sześć, a których łącznie ma nawet być 24. Obecnie Korea Południowa ma już osiem śmigłowców morskich AW-159, które weszły do Sił Zbrojnych Korei Południowej w 2016 roku. Zapotrzebowanie na śmigłowce służące do zwalczania okrętów morskich spowodowane jest tym, że Korea Północna posiada okręty podwodne zdolne do wystrzeliwania rakiet balistycznych, które mogą razić terytorium swojego południowego sąsiada.