Marines wylądowali w Norwegii

  

W ten poniedziałek grupa ponad trzystu amerykańskich żołnierzy z Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) stacjonującym na co dzień w bazie Camp Lejeune w Karolinie Północnej przybyła do Norwegii. Są to pierwsi żołnierze amerykańscy którzy przebywać będą na norweskiej ziemi od czasu zakończenia II wojny światowej.

Żołnierze korpusu piechoty morskiej stacjonować mają w bazie Vaernes leżącej 1 500 km od granicy rosyjskiej. Obecność amerykańskich żołnierzy ma mieć charakter rotacyjny i trwać do końca 2017 roku. Przez pierwsze cztery tygodnie amerykańskich żołnierzy czeka przejście podstawowego szkolenia wojskowego w warunkach zimowych. Nauczą się jak jeździć na nartach oraz jak przetrwać w arktycznym klimacie W trakcie swojego pobytu piechota morska będzie brała ponadto udział w licznych ćwiczeniach wojskowych w tym manewrach Viking. Za sprawą strategii wzmocnienia północnej i wschodniej flanki NATO w poprzednich latach Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych rewokowały w Norwegii dużą część sprzętu wojskowego w tym czołgi, transportery opancerzone oraz amfibie, dzięki czemu na Półwysep Skandynawski wystarczyło w tym roku wysłać jedynie żołnierzy. Wysłanie żołnierzy amerykańskich na terytorium Norwegii spowodowane jest prowadzeniem przez Kreml neoimperialnej polityki zagrażającej bezpieczeństwu państwom członkowskim NATO.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że kolejne działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzęd Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnienia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts