W ostatnich dniach w Polskim Kontyngencie Wojskowym RSM w Afganistanie w bazie Bagram żołnierze i pracownicy wojska V. zmiany brali udział w szkoleniu na temat procedury MEDEVAC. Szkolenie miało na celu utrzymywanie wiedzy i umiejętności podczas ewakuacji rannego z pola walki w czasie zranienia – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Szkolenie podzielone było na dwie części: część teoretyczną oraz część praktyczną, połączoną z treningiem Force Protection przeprowadzoną w oparciu o infrastrukturę i sprzęt będący na wyposażeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego – czytamy na oficjalnym portalu DO RSZ.

Ewakuacja medyczna MEDEVAC to działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki lub miejsca katastrofy przez personel do obiektów medycznych np. do szpitala polowego. Ewakuacja medyczna odbywa się przy pomocy odpowiednio przygotowanych pojazdów lądowych np. ambulansów lub powietrznych (śmigłowców). Może być to również transport poszkodowanych pomiędzy obiektami medycznymi.