17 stycznia 2013 roku zmarła Jadwiga Kaczyńska, nauczycielka, sanitariuszka Szarych Szeregów, mama Jarosława Kaczyńskiego i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. We wtorek wieczorem 17 stycznia o godz. 19 w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie odbędzie się uroczysta msza  w intencji jej duszy.

Jadwiga Kaczyńska trafiła do szpitala przed Świętami Bożego Narodzenia 2012 roku. Lekarze mieli nadzieje, że będzie mogła wyjść do domu na Nowy Rok. Jednak stan jej zdrowia pogorszył się. Do samego końca przy mamie czuwał Jarosław Kaczyński.

W czasie okupacji niemieckiej Jadwiga Kaczyńska była sanitariuszką Szarych Szeregów - pełniła służbę na Kielecczyźnie, nosiła wówczas pseudonim „Bratek”. Należała do zastępu „Zioło” w drużynie im. Emilii Plater. Od 1944 r. pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. W 1946 r. ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.

W czasie okupacji niemieckiej, w tym podczas akcji „Burza”, była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie, nosiła pseudonim „Bratek”. Po wojnie, w 1948 r. poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego, którego poznała na jednym z balów karnawałowych na Politechnice Warszawskiej.

W 1949 r. urodziła synów Jarosława i Lecha. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” zatytułowanym „ Sznurowadła i polityka” przyznała, że pojawienie się na świecie bliźniaków było dla niej samej zaskoczeniem. - Nie wiedziałam do końca. Gdy zobaczyłam drugie dziecko, byłam zupełnie zaskoczona. Pierwszy na świat przyszedł Jarek. Pamiętam, że miał sinoniebieską skórę. 45 minut później urodził się Leszek - wspominała w rozmowie z tygodnikiem.


fot.arch.