Jutro, 15 stycznia, na antenie TVP1 o godzinie 20:20 zostanie wyemitowany film o wydarzeniach z Sejmu. „Pucz” wyreżyserowała Ewa Świecińska. Krzysztof Karwowski, szef telewizyjnej Jedynki, w rozmowie z portalem Niezalezna.pl przyznał, że filmu jeszcze nie widział (przebywa na urlopie) i z tego powodu nie chciał go komentować.

Od momentu przejęcia władzy przez PiS, w demokratycznych wyborach parlamentarnych, opozycja (PO, Nowoczesna) dąży do obalenia legalnych władz i rozpisania przyśpieszonych wyborów. Z czasem środki używane do zwalczania państwa stają się coraz ostrzejsze. Kolejnym aktem tej walki była nieudana, zaplanowana od wielu miesięcy próba puczu w Sejmie RP, dokonana 16 grudnia. Film dokumentalny ma pokazać motywy, plany i sposoby działania puczystów. Kto i od kiedy przygotowywał zamach stanu?” – informuje opis filmu.

Ewa Świecińska wyreżyserowała wiele filmów dokumentalnych, była także reżyserką spotów emitowanych w ubiegłym roku w TVP z okazji Dnia Flagi i Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński protest w Sejmie nazwał „próbą puczu”. 16 grudnia 2016 posłowie PO i Nowoczesnej zablokowali sejmową mównicę po tym, jak marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wykluczył z obrad posła PO, Michała Szczerbę. Posłowie opozycji protestowali przeciw ograniczeniu możliwości pracy mediów w parlamencie. Przed Sejmem zebrał się tłum, który nie chciał wypuścić członków PiS z budynku. Internauci wyśmiali protest, nazywając go ciamajdanem.

Marszałek Senatu zorganizował dwa spotkania z przedstawicielami czołowych redakcji i organizacji dziennikarskich podczas których zapewnił, że dotychczasowe zasady pracy dziennikarzy w Sejmie i Senacie zostaną utrzymane.

Odbyły się również dwa spotkania liderów ugrupowań parlamentarnych. Grzegorz Schetyna odmówił w nich udziału. Po zakończeniu okupacji sejmowej w zeszły czwartek, posłowie PO zapowiedzieli złożenie wniosku o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu.

Trailer filmu: