„Jest perspektywa podniesienia ratingu”

  

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że zatwierdzenie linii kredytowej RP przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy na poziomie niższym, takim, jakiego oczekiwał rząd jest potwierdzeniem wiarygodności. Okazuje się również, że „jest perspektywa podniesienia ratingu”.

Na antenie RMF FM Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji o utrzymaniu ratingów Polski. Zdaniem wicepremiera to nie jedyne dobre wiadomości dla Polski. Okazuje się bowiem, że istnieje realna perspektywa podniesienia ratingu naszego kraju.

- Realnie to jest bardzo pozytywna wiadomość z tego względu, że nie podniesie się koszt kredytowania polskiej gospodarki, a dodatkowo jeszcze można przytoczyć to, co Fitch powiedział w kontekście tego utrzymania naszego ratingu, że jest perspektywa na podniesienie naszego ratingu w sytuacji, jeżeli obniżymy zadłużenie zagraniczne. Toż to jest to, co my podkreślamy właśnie od roku, że przez 25 lat za bardzo się zadłużaliśmy za granicą i powinniśmy mieć gospodarkę bardziej opartą o nasze wewnętrzne siły żywotne, prawda? I postaramy się to zrobić – wyjaśnił wicepremier Mateusz Morawiecki na antenie RMF FM.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: RMF FM,niezalezna.pl,300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sejmik Województwa Łódzkiego za ochroną rodzin. Koalicja Obywatelska... przeciwko

/ Hubert Kowalski

  

Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął zaproponowaną przez PiS uchwałę o Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Dokument jest ogólną deklaracją, na mocy której władze wojewódzkie zobowiązały się m.in. do wspierania rodzin oraz przeciwdziałania przemocy domowej. Przeciwko uchwale protestowały środowiska skrajnie lewicowe oraz Koalicja Obywatelska.

„Rodzina jest fundamentem ładu społecznego i podstawową wspólnotą społeczną, która stanowi optymalne środowisko rozwoju człowieka” – czytamy w uchwale. Samorządowa Karta Praw Rodzin wskazuje m.in. na potrzeby wspierania rodzin wychowujących dzieci, tworzenia wojewódzkich programów profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom, promowania wartości wynikających z posiadania rodziny, a także wprowadzania ułatwień pracowniczych dla rodziców w jednostkach organizacyjnych Samorządu Województwa Łódzkiego. Jak wskazano w Karcie, jej przyjęcie jest nie tylko deklaracją poparcia dla silnej rodziny, ale także zobowiązaniem do podejmowania konkretnych działań, których celem ma być ochrona praw rodziców i dobra dziecka.

Kartę skrytykowały jednak środowiska skrajnie lewicowe oraz Koalicja Obywatelska. Na pikiecie, która odbyła się dzień przed obradami Sejmiku, pojawili się działacze partii Razem oraz Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. - Uchwała dyskryminuje, piętnuje i ignoruje faktyczną sytuację członków wspólnoty samorządowej. Może przyczynić się do zwiększenia częstotliwości występowania przestępstw z nienawiści – mówiła posłanka Lubnauer. Środowiska lewicowo-liberalne twierdzą, że uchwała ograniczy prawa m.in. rodzin zastępczych. Politycy PiS uważają jednak, że Karta nikogo nie dyskryminuje. – Jeżeli rodzice z jakiegoś powodu nie mogą wychowywać swoich dzieci, to tę opiekę przejmują np. dziadkowie, i to też jest rodzina – podkreśliła radna Ewa Wendrowska z PiS.

Jak zauważyła radna PiS Beata Dróżdż, niektóre media przekazywały niesprawdzone informacje na temat uchwały. – Z tego wszystkiego, co wyczytaliśmy w części mediów, które pisały przed podjęciem tego projektu, wynika jednoznacznie, że państwo często nie czytacie projektów, opieracie się na dziwnych doniesieniach – mówiła radna podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed obradami.

Podczas sesji Sejmiku radni Koalicji Obywatelskiej domagali się usunięcia uchwały z porządku obrad, ponieważ ich zdaniem sposób jej uchwalenia był sprzeczny z zasadami techniki prawodawczej. – Projekt, który państwo przedstawiliście, dość moim zdaniem pospiesznie redagowany, zawiera szereg odniesień zarówno do Konstytucji, jak i do wielu innych ustaw. Zawiera wykładnię w niektórych punktach rozszerzającą, w innych zawężającą, do czego Sejmik nie ma kompetencji – mówiła na sesji Sejmiku Iwona Lewandowska, radna Koalicji Obywatelskiej. 

Głos zabrała również posłanka partii Razem. – Komu przekażecie państwo decyzję nad określeniem tego, czym jest rodzina i jej wartości, które należy promować. Konstytucja określa małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, to prawda, choć są spory na ten temat, ale zostawmy je na boku. Konstytucja, na którą się powołujecie, nie zna definicji rodziny – mówiła posłanka Paulina Matysiak. 

Radni PiS podkreślili jednak, że zgodnie z art. 18 Konstytucji małżeństwo stanowi związek kobiety i mężczyzny,  a rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. – Przygotowując to stanowisko, odwołujemy się do najważniejszego dokumentu prawnego w naszym państwie. Chcemy realizować te zadania, które w Konstytucji są zawarte, czyli chcemy, żeby rodzina się rozwijała, żeby była chroniona, żeby dzieci były chronione przed negatywnymi skutkami pewnych zjawisk, które pojawiają się w naszej rzeczywistości – mówiła Ewa Wendrowska, radna PiS.

W głosowaniu brało udział 31 radnych. Za głosowało 19, przeciwko 10, a dwóch wstrzymało się od głosu. Za kartą byli radni PiS, przeciwko zagłosowali radni KO. Od głosu wstrzymał się Marek Mazur i Jolanta Zięba-Gzik z PSL. O wprowadzenie Samorządowej Karty Praw Rodzin od lat zabiegała m.in. Fundacja Życie, Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris, Związek Dużych Rodzin 3+ oraz społeczność CitizenGO. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts