Ważne ostrzeżenie MEN przed feriami

Ministerstwo Edukacji Narodowej przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach przypomina, że wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystk

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Ministerstwo Edukacji Narodowej przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach przypomina, że wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. Informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

Ferie zimowe w Polsce przewidziane są w czterech terminach. Jako pierwsi - od 14 do 29 stycznia - wypoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa lub za cztery tygodnie. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 26 lutego.

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku wypoczynek.men.gov.pl, za pomocą której każdy może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku; w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą na 14 dni przed.

- Do 11 stycznia do bazie wypoczynku organizatorzy zgłosili łącznie 2,8 tys. wyjazdów dla 11,6 tys. uczestników, w tym 115 wyjazdów zagranicznych dla 4,4 tys. Uczestników – informuje MEN.

Przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny MEN radzi organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą. Można tam znaleźć także adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi.

Zaleca także wszystkim, którzy planują wyjazd skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz”, odyseusz.msz.gov.pl. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
 

 Źródło: niezalezna.pl,PAP,men.gov.pl

 

#dzieci #wypoczynek #szkoła #ferie #MEN

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo