- Nie ma innej drogi niż porozumienie - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który dzisiaj rano był gościem "Kwadransa Politycznego" w TVP1. Lider Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że jutro rozpocznie się 34. posiedzenie Sejmu, bo poprzednie zostało zakończone.

Podczas rozmowy z Dorotą Łosiewicz głównym tematem były oczywiście rozmowy z opozycją i poszukiwanie kompromisu pozwalającego na zakończenie kryzysu oraz zakończenie przez Nowoczesną i Platformę Obywatelską okupacji sali plenarnej.

- Przestrzegałbym przed banalizowaniem tego, co się dzieje teraz w Sejmie, to się nie powinno powtórzyć - tłumaczył prezes PiS podkreślają, że blokowanie prac Sejmu, zajmowanie fotela marszałka Sejmu to "drastyczne złamanie prawa".


Dzisiaj będą kontynuowane rozmowy pomiędzy szefami partii politycznych. Wczoraj zabrakło lidera Platformy Obywatelskiej, a dzisiaj przyjdzie?

– Bardzo bym sobie tego życzył, bo wtedy można byłoby ostatecznie się porozumieć i stworzyć gwarancje, że będzie wszystko zgodnie z regulaminem, że będziemy mieli do czynienia z normalnym posiedzeniem – mówił Jarosław Kaczyński.

Opozycja używa argumentu, że powinno być wznowione 33. posiedzenie Sejmu, a jeśli tak się nie stanie, to Platforma Obywatelska zapowiada kontynuowanie awantury.

- Jutro odbędzie się 34 posiedzenie Sejmu, bo 33 się zakończyło - stwierdził stanowczo J. Kaczyński. - Jestem przekonany, że marszałek Kuchciński właśnie w ten sposób rozpocznie obradyPrezes PiS przyznał, że "nie ma innej drogi rozwiązania tego co się teraz dzieje niż porozumienie".

Pytany o zachowanie szefa Platformy Obywatelskiej, który wczoraj nie wziął udział w spotkaniu liderów partii politycznych z marszałkiem Senatu, Jarosław Kaczyński stwierdził:

– Nie jestem "schetynologiem", ani nawet specjalistą od Platformy Obywatelskiej czy opozycji. Jestem politykiem i mogę powiedzieć tak, że najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest to, że po prostu dochodzi do bardzo ostrych walk pomiędzy obydwiema partiami, jak i wewnątrz partii. I że to właśnie prowadzi do bałaganu, zmian decyzji, konkurencji w ekstremizmie, odrzucaniu wszelkich reguł


Niektórzy politycy opozycji mówili niedawno o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Opinia prezesa PiS jest jednoznaczna.- My uznajemy demokrację, jednocześnie mamy zupełnie inny plan dla Polski niż PO - powiedział prezes Jarosław Kaczyński