Litwa, Łotwa i Estonia: Nie jesteśmy republikami postsowieckimi

Ambasadorowie Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech: Deividas Matulionis, Elita Kuzma i Mart Laanemae zaapelowali do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowali określ

pixabay.com/CC0 Public Domain
Ambasadorowie Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech: Deividas Matulionis, Elita Kuzma i Mart Laanemae zaapelowali do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowali określenia "republiki postsowieckie" - przekazało w piątek litewskie MSZ.

Ambasadorzy wskazują w liście, że "państwa bałtyckie nie znalazły się w Związku Radzieckim z własnej woli". "Były okupowane, a większość państw zachodnich, wśród nich Niemcy, nigdy nie uznała sowieckiej okupacji państw bałtyckich" - przypomniano.

Autorzy listu zwracają uwagę, że po upadku Związku Radzieckiego państwa bałtyckie nie powstały od nowa, a jedynie odzyskały niepodległość po 50 latach sowieckiej okupacji.

Dlatego też określanie państw bałtyckich jako "spadkobierców państwowości Związku Radzieckiego" nie jest poprawne ze względu historycznego, prawnego, a także w kontekście prawa międzynarodowego

- czytamy w licie ambasadorów.

MSZ Litwy informuje, że list ambasadorów został wystosowany po tym, gdy niemiecki tygodnik"Die Zeit" w wydaniu internetowym określił Litwę, Łotwę i Estonię jako republiki postsowieckie.
 

 

Źródło: PAP

#Litwa #Łotwa #Estonia

Marek Nowicki
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo