„Najważniejszą rzeczą w życiu jest świadomość spełnienia obowiązku”– słowa patrona Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Ignacego Jana Paderewskiego towarzyszą PWPW SA od początku istnienia, czyli od 1918 r.

Dowody osobiste i paszporty RP to dokumenty o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Tylko w 2016 r. PWPW wyprodukowała ponad 6 mln sztuk nowych dowodów i blisko 1,5 mln paszportów dla polskich obywateli. Nowe prawo jazdy wydrukowano w minionym roku dla ponad 1 mln 150 tys. Polaków. Najbardziej znanym i powszechnym produktem PWPW SA są oczywiście banknoty. Pierwsze zostały wyprodukowane na początku lat 20. ubiegłego stulecia. Dzisiaj produkowane w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych banknoty liczone są w setkach milionów sztuk rocznie. Do tego dochodzą też produkowane na rzecz NBP banknoty kolekcjonerskie, a także banknoty produkowane na rzecz innych banków centralnych, które nie mają własnych drukarni, m.in. Paragwaju, Gwatemali czy Hondurasu. Od początku swojego istnienia Wytwórnia produkuje też znaczki pocztowe. Chociaż rewolucja technologiczna sprawiła, że ich pierwotna funkcja jest ograniczona, wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. W 2016 r. wydrukowano kilkaset milionów obiegowych i okolicznościowych znaczków pocztowych. Produkcja wysoko zabezpieczonych druków na podłożu papierowym należy do kluczowych zadań Wytwórni. Poza najbardziej znanymi i powszechnie używanymi produktami, czyli banknotami, banderolami akcyzowymi czy znaczkami pocztowymi, PWPW wytworzyła w 2016 r. kilkaset różnego rodzaju dokumentów i innego rodzaju druków, m.in. wiz, dokumentów podróży, dowodów rejestracyjnych, licencji na przewozy czy świadectw szkolnych. W minionym roku PWPW jako główny partner Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego w Polsce dostarczyła również specjalnie zabezpieczone identyfikatory. Identyfikator z numerem „1” został przekazany papieżowi Franciszkowi.

Drukarnia PWPW SA należy do elitarnego grona czternastu drukarni posiadających akredytację Europejskiego Centralnego Banku w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem i jakością produkcji, co jest świadectwem spełniania najwyższych światowych standardów w tym zakresie. Szczególnie w czasach kryzysu migracyjnego oraz wzrostu zagrożeń związanych z nowymi technologiami niezwykle ważne jest zagwarantowanie autentyczności dokumentów, bezpieczeństwa procesów transakcji i identyfikacji.