Narodowa drukarnia PWPW

  

„Najważniejszą rzeczą w życiu jest świadomość spełnienia obowiązku”– słowa patrona Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Ignacego Jana Paderewskiego towarzyszą PWPW SA od początku istnienia, czyli od 1918 r.

Dowody osobiste i paszporty RP to dokumenty o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Tylko w 2016 r. PWPW wyprodukowała ponad 6 mln sztuk nowych dowodów i blisko 1,5 mln paszportów dla polskich obywateli. Nowe prawo jazdy wydrukowano w minionym roku dla ponad 1 mln 150 tys. Polaków. Najbardziej znanym i powszechnym produktem PWPW SA są oczywiście banknoty. Pierwsze zostały wyprodukowane na początku lat 20. ubiegłego stulecia. Dzisiaj produkowane w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych banknoty liczone są w setkach milionów sztuk rocznie. Do tego dochodzą też produkowane na rzecz NBP banknoty kolekcjonerskie, a także banknoty produkowane na rzecz innych banków centralnych, które nie mają własnych drukarni, m.in. Paragwaju, Gwatemali czy Hondurasu. Od początku swojego istnienia Wytwórnia produkuje też znaczki pocztowe. Chociaż rewolucja technologiczna sprawiła, że ich pierwotna funkcja jest ograniczona, wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. W 2016 r. wydrukowano kilkaset milionów obiegowych i okolicznościowych znaczków pocztowych. Produkcja wysoko zabezpieczonych druków na podłożu papierowym należy do kluczowych zadań Wytwórni. Poza najbardziej znanymi i powszechnie używanymi produktami, czyli banknotami, banderolami akcyzowymi czy znaczkami pocztowymi, PWPW wytworzyła w 2016 r. kilkaset różnego rodzaju dokumentów i innego rodzaju druków, m.in. wiz, dokumentów podróży, dowodów rejestracyjnych, licencji na przewozy czy świadectw szkolnych. W minionym roku PWPW jako główny partner Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego w Polsce dostarczyła również specjalnie zabezpieczone identyfikatory. Identyfikator z numerem „1” został przekazany papieżowi Franciszkowi.

Drukarnia PWPW SA należy do elitarnego grona czternastu drukarni posiadających akredytację Europejskiego Centralnego Banku w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem i jakością produkcji, co jest świadectwem spełniania najwyższych światowych standardów w tym zakresie. Szczególnie w czasach kryzysu migracyjnego oraz wzrostu zagrożeń związanych z nowymi technologiami niezwykle ważne jest zagwarantowanie autentyczności dokumentów, bezpieczeństwa procesów transakcji i identyfikacji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Na czym polega polityczna gra emerytowanych generałów?

zdjęcie ilustracyjne / Fot. por. Robert Suchy/CO MON

  

Na początku kwietnia Żandarmeria Wojskowa zatrzymała gen. Lecha M. – byłego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. M. usłyszał zarzut m.in. przywłaszczenia mienia znacznej wartości w związku z organizacją pokazów lotniczych Air Show w Radomiu. Niektórzy emerytowani generałowie postanowili „wziąć w obronę” Lecha M. O grach emerytowanych generałów Dorota Kania rozmawiała z byłym szefem SKW, Piotrem Bączkiem.

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego przybliżył mechanizm działania środowiska emerytowanych generałów.  

Gen. Różański na swoim Twitterze pół roku temu napisał, że utworzenie bazy amerykańskiej w Polsce stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. (...) Było kilka spotkań czy konferencji organizowanych przez to środowisko. To środowisko stanowi zaplecze dla obecnej opozycji. Zaplecze w zakresie systemu bezpieczeństwa, obronności.
- mówił były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek w programie „Koniec systemu” w Telewizji Republika.
 
W dalszej części programu Piotr Bączek zwrócił uwagę na kilka dziwnych „zbiegów okoliczności”.
 
Mieliśmy tego przykład na samym początku kadencji obecnego Sejmu, w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. W tychże pomieszczeniach znaleziono interpelacje poselskie, które były m. in. w tym samym czasie wygłoszone przez posłów opozycji, posłów Platformy Obywatelskiej. (…) Poseł Brejza jest znany z tworzenia takich pytań, w różnym zakresie. Zapewne i w tej sprawie czuł się kompetentny.
- mówił były szef SKW.

W mundurach Bundeswehry

W „Raporcie z weryfikacji WSI” znalazł się opis operacji „Z”, którą rozpoczęto po sygnałach świadczących o założeniu rezydentury obcego wywiadu w Polsce. Chodziło o ustalenie charakteru nieformalnych kontaktów dowództwa jednej z jednostek wojskowych z A.B. – urodzonym w Polsce obywatelem RFN, który w przeszłości był najprawdopodobniej współpracownikiem Stasi. Był on często zapraszany na imprezy z udziałem oficerów. Jak czytamy w Raporcie, „na imprezie zorganizowanej przez płk. M.G. i mjr. M.R. [chodzi o gen. Mirosława Różańskiego] na terenie tzw. willi generalskich A.B. wraz ze swoją żoną F.Z. podczas – jak zanotowano w aktach – »zwykłej libacji alkoholowej« paradowali w mundurach Bundeswehry w obecności całkowicie pijanych oficerów Wojska Polskiego”.

Generał ze „złotego funduszu”

Na początku lat 80. gen Wojciech Jaruzelski powołał tzw. złoty fundusz, czyli Fundusz Przyspieszonego Rozwoju. Trafili do niego młodzi ludzie, wyselekcjonowani na początku lat 80. z kadry oficerskiej jako ci, którzy będą w przyszłości dowodzili polską armią. Wojsko miało czuwać nad ich rozwojem i przygotowaniem do roli dowódców. Ta grupa miała przywileje finansowe, zapewnioną możliwość szkoleń i drogę awansu. W wojskowych służbach specjalnych PRL nazywano ich „kadrą perspektywiczną”. Do tej kadry trafił właśnie Mirosław Różański. Został on powołany do wojska we wrześniu 1982 roku. Rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której był do czasu jej rozwiązania, czyli do 1990 roku.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl