Narodowa drukarnia PWPW

  

„Najważniejszą rzeczą w życiu jest świadomość spełnienia obowiązku”– słowa patrona Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Ignacego Jana Paderewskiego towarzyszą PWPW SA od początku istnienia, czyli od 1918 r.

Dowody osobiste i paszporty RP to dokumenty o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Tylko w 2016 r. PWPW wyprodukowała ponad 6 mln sztuk nowych dowodów i blisko 1,5 mln paszportów dla polskich obywateli. Nowe prawo jazdy wydrukowano w minionym roku dla ponad 1 mln 150 tys. Polaków. Najbardziej znanym i powszechnym produktem PWPW SA są oczywiście banknoty. Pierwsze zostały wyprodukowane na początku lat 20. ubiegłego stulecia. Dzisiaj produkowane w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych banknoty liczone są w setkach milionów sztuk rocznie. Do tego dochodzą też produkowane na rzecz NBP banknoty kolekcjonerskie, a także banknoty produkowane na rzecz innych banków centralnych, które nie mają własnych drukarni, m.in. Paragwaju, Gwatemali czy Hondurasu. Od początku swojego istnienia Wytwórnia produkuje też znaczki pocztowe. Chociaż rewolucja technologiczna sprawiła, że ich pierwotna funkcja jest ograniczona, wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. W 2016 r. wydrukowano kilkaset milionów obiegowych i okolicznościowych znaczków pocztowych. Produkcja wysoko zabezpieczonych druków na podłożu papierowym należy do kluczowych zadań Wytwórni. Poza najbardziej znanymi i powszechnie używanymi produktami, czyli banknotami, banderolami akcyzowymi czy znaczkami pocztowymi, PWPW wytworzyła w 2016 r. kilkaset różnego rodzaju dokumentów i innego rodzaju druków, m.in. wiz, dokumentów podróży, dowodów rejestracyjnych, licencji na przewozy czy świadectw szkolnych. W minionym roku PWPW jako główny partner Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego w Polsce dostarczyła również specjalnie zabezpieczone identyfikatory. Identyfikator z numerem „1” został przekazany papieżowi Franciszkowi.

Drukarnia PWPW SA należy do elitarnego grona czternastu drukarni posiadających akredytację Europejskiego Centralnego Banku w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem i jakością produkcji, co jest świadectwem spełniania najwyższych światowych standardów w tym zakresie. Szczególnie w czasach kryzysu migracyjnego oraz wzrostu zagrożeń związanych z nowymi technologiami niezwykle ważne jest zagwarantowanie autentyczności dokumentów, bezpieczeństwa procesów transakcji i identyfikacji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze Gdańska wymyśliły sobie ankietę o Westerplatte. Wiemy, ile kosztowało badanie!

Westerplatte - teren Wojskowej Skladnicy Tranzytowej z 1939 r. Na zdjęciu ruiny koszar / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Na początku lipca do drzwi gdańszczan zapukali ankieterzy, którzy zasypywali mieszkańców miasta pytaniami dotyczącymi Westerplatte. Wiadomo już, że cała akcja była w rzeczywistości badaniem opinii publicznej, prowadzonym przez Uniwersytet Gdański na zlecenie władz miasta. W końcu dowiedzieliśmy się, ile kosztowała ankieta...

Zanim przejdziemy do sedna, przyjrzyjmy się przez chwilę samej ankiecie. Na jakie pytania mieli odpowiadać mieszkańcy Gdańska?

Oto kilka przykładów:
1. Jak ocenia Pan(i) stan zagospodarowania terenu Westerplatte?
2. Obecnie trwa dyskusja i spór między władzami Gdańska (samorządem) a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (państwem) na temat tego, jak ma wyglądać przyszły kształt zagospodarowania tego terenu oraz kto ma być jego właścicielem i zarządcą. Czy interesuje się Pan(i) tym i śledzi Pan(i) tę sprawę w mediach?
3. Władze Gdańska sprzeciwiają się planom przejęcia od Miasta terenu Westerplatte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (państwo). Czy popiera Pan(i) ten sprzeciw?

Sama ankieta wzbudziła niemałe poruszenie. Szybko pojawiły się również pytania o to, ile kosztowało przeprowadzenie badania. Gdańska radna PiS Joanna Cabaj wystąpiła z interpelacją w tej sprawie do władz miasta.

„W odpowiedzi na interpelację informuję, że przeprowadzenie przez Uniwersytet Gdański konsultacji społecznych w formie badania opinii publicznej mieszkańców Gdańska dot. Westerplatte to wydatek dla Miasta Gdańska w wysokości 33 210 zł brutto.”
- napisał zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borowski.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl