​Z uniwersytetu wyprowadzili go w kajdankach. Kumpel Kwaśniewskiego wskazał go SB

  

Henryk Krzyżanowski z Uniwersytetu Poznańskiego wyprowadzony został w kajdankach na oczach pracowników i studentów. Esbekom wskazał go prof. Jacek Fisiak, późniejszy minister edukacji, w III RP dwukrotnie odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jeden z owych esbeków, kapitan Zbigniew Lindner, jest dziś bogatym biznesmenem, największym w Polsce producentem trumien. Dr Henryk Krzyżanowski, anglista, satyryk i poeta, będzie dziś o 21.30. gościem „Wywiadu z chuliganem” w Telewizji Republika.

Henryk Krzyżanowski to chyba największy oryginał z dotychczasowych gości „Wywiadu z chuliganem” – mówi autor programu Piotr Lisiewicz.

Jak gej chciał lesbijkę „do igr przysposobić”

Jako satyryk Krzyżanowski znany jest niepoprawnych politycznie limeryków. Były nauczyciel w elitarnym poznańskim I LO przedstawia takie oto spostrzeżenie:
Dziewczę z Kutna na rok przed maturą
flirt zaczęło z żydowską kulturą.
Choć historia ją brzydzi,
wie, kim byli chasydzi,
ale nie, z kim kto walczył nad Bzurą.


Inny z limeryków dotyczy spraw damsko-męskich w nietypowych konfiguracjach:
Z braku chłopców rozpustny gej z Krobi
chciał lesbijkę do igr przysposobić.
Lecz skończyło się fiaskiem,
grubą kłótnią i wrzaskiem:
kto ma komu i czym dobrze zrobić.


Więcej limeryków Autor osobiście zadeklamuje w „Wywiadzie z chuliganem”.Jak pułkownik SB przyznał mu tytuł hrabiego

Krzyżanowski pochodzi z rodziny ziemiańskiej, której majątek w 1939 r. skonfiskowali hitlerowcy, a ich decyzję w 1945 „przyklepali” sowieci. Z racji na „obszarnicze” pochodzenie SB rozpracowywała go w akcji o kryptonimie „Hrabia” (choć  jego rodzina nigdy nie legitymowała się tytułem hrabiowskim). – W I Rzeczpospolitej żeby zostać hrabią po pierwsze król musiał przyznać ten tytuł, a potem Sejm to musiał zatwierdzić. A za komuny wystarczał pułkownik SB – komentuje swój awans Henryk Krzyżanowski.


fot. Zrujnowany majątek Krzyżanowskich z Prusinowicach


fot. Gość programu jako dziecko wywłaszczonych obszarników (w środku)

Jako czołowy działacz poznańskiej Solidarności, był rzecznikiem Komitetów Obywatelskich w tym mieście, a następnie – przez rok – rzecznikiem prezydenta miasta Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka. Jego podejście do III RP zmieniła „nocna zmiana”, czyli obalenie rządu Jana Olszewskiego 4 czerwca 1992. – Oglądałem to wciśnięty w fotel przed telewizorem. Było piękne przemówienie premiera Jana Olszewskiego. A potem było już tylko gorzej. To była brutalna rozprawa z próbą odbudowy wolnej Rzeczpospolitej – wspomina Henryk Krzyżanowski.

Wyrzucony z GW za felieton o skinach

Krótko po 1989 r. pisał w wielkopolskiej „Gazecie Wyborczej”, która miała być wówczas pismem całej Solidarności, cykl felietonów „Z prawa”. Został jednak z niej wyrzucony za felieton o… skinach. Kpił w nim z przedstawiania skinów jako głównego zagrożenia dla III RP i postulował powołanie instytucji „skina magistrackiego”. O wyrzuceniu Krzyżanowskiego z GW zdecydowała jej centrala.

Ludzie, którzy w stanie wojennym zamykali Krzyżanowskiego, w PRL i III RP zrobili kariery. Prof. Jacek Fisiak został ministrem edukacji w rządzie Mieczysława Rakowskiego, a w III RP odznaczony został dwukrotnie przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Natomiast esbek, kapitan Zbigniew Lindner został biznesmenem, właścicielem Zakładu Przemysłu Drzewnego LINDNER, największego producenta trumien w Polsce. Firma ta lubi szokować swoimi kalendarzami, przedstawiającymi półnagie modelki na trumnach.

Po 10 kwietnia 2010 Krzyżanowski był autorem pieśni „Prezydent idzie na Wawel”, śpiewanej przez Marię Gabler, która także zobaczyć można będzie w programie. Obecnie działa on w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego.


fot. Henryk Krzyżanowski z Ewą Błasik na spotkaniu AKO

Program „Wywiad chuliganem” emitowany jest w każdą sobotę o 20.10. w poznańskim Radiu Merkury, a w niedzielę o 21.30. w Telewizji Republika.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odmówili wydania tablicy rejestracyjnej z napisem „Jestem Bogiem”. Zapłacą 150 tys. dolarów

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/razor1980something0

  

Ponad 150 tys. dolarów kary musi zapłacić wydział komunikacji w stanie Kentucky w USA za odmowę wydania tablicy rejestracyjnej z napisem „Jestem Bogiem”. Blisko czteroletnią batalię sądową stoczył o to mężczyzna deklarujący się jako ateista.

80-letni Ben Hart argumentował, że już wcześniej posiadał taką tablicę, kiedy przez ponad dekadę mieszkał w stanie Ohio. Po przeprowadzce w 2016 roku do Kentucky złożył wniosek o wydanie podobnej, spotkał się jednak z odmową.

Urzędnicy wydziału transportu uzasadniali, że skierowana do nich prośba „nie była w dobrym smaku, groziłaby rozproszeniem uwagi innych kierowców i mogłaby prowadzić do konfrontacji”.

Sędzia federalny Gregory F. Van Tatenhove w Kentucky orzekł jednak, że odmowa wydania tablicy z napisem „JESTEM BOGIEM” („IM GOD”) narusza konstytucyjne prawo Harta do wolności słowa.

Nakazał wydziałowi transportu zapłacić mężczyźnie ponad 150,7 tys. dolarów tytułem wynagrodzenia dla prawników oraz blisko 500 dolarów jako zwrot kosztów postępowania sądowego.

„Jestem wdzięczny za to, że w końcu mam taką samą możliwość wybrania spersonalizowanej wiadomości na mojej tablicy rejestracyjnej jak każdy inny kierowca”

– mówił cytowany przez CNN Hart.

W Stanach Zjednoczonych istnieją od 1931 roku tablice rejestracyjne, tzw. vanity plates, pozwalające na umieszczenie na nich dowolnego zestawu cyfr lub liter (ich liczba różni się zależnie od stanu). Jest to źródłem dochodów dla władz, ponieważ tego rodzaju tablice kosztują więcej niż normalne. Sądy zezwalają jednak na wprowadzanie ograniczeń co do treści.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts