Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niemcy chcieli odebrać jej dzecko. Jaki jest problem? Jugendamty!

Polska w takich sprawach powinna podejmować zgodne z prawem, ale suwerenne decyzje, a nie ciągle oglądać się na inne instytucje - podkreśla Beata Pokrzeptowicz, której niemieccy urzędnicy zabr

zdjęcie archiwalne sprzed kilku lat
Polska w takich sprawach powinna podejmować zgodne z prawem, ale suwerenne decyzje, a nie ciągle oglądać się na inne instytucje - podkreśla Beata Pokrzeptowicz, której niemieccy urzędnicy zabronili na wiele lat kontaktować się z synem, podczas rozmowy z Waldemarem Maszewskim.

Jak Pani ocenia proponowane przez polski rząd zmiany prawne, które mają polegać na większej ochronie dziecka wydawanego przez polskie sądy za granicę?
To bardzo dobry krok. Doskonale, że sprawami związanymi z wydawaniem dzieci za granicę będzie się zajmować 11 wyspecjalizowanych sądów okręgowych, a nie jak dotąd liczne sądy rodzinne, natomiast odwołaniami będzie zajmował się tylko Sąd Apelacyjny w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec z uprowadzeniami rodzicielskimi. Polscy rodzice otrzymają wsparcie

Zna Pani doskonale system niemiecki w tej materii, jak on funkcjonuje?
Po zmianach, jakie proponuje polskie ministerstwo sprawiedliwości, będziemy mieli podobne standardy jak w Niemczech. Moim zdaniem to dobra zmiana, ale zawsze pozostaje pytanie czy sądy te będą przestrzegały prawa w celu ochrony dobra dzieci? Oby nie były to decyzje umotywowane politycznie (poprawne politycznie) – tak jak ma to w zwyczaju oczekiwać strona niemiecka.

Jak Pani ocenia proponowaną zasadę, że dziecko będzie mogło być wydane za granicę dopiero po uprawomocnieniu się wyroku, a nie jak dziś już po wyroku w pierwszej instancji?
To jest bardzo dobrze! Tak fundamentalne decyzje sądu powinny i muszą być dogłębnie i szczegółowo sprawdzone.

A jak ocenić nowe uprawnienia Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, który będzie mógł składać skargę kasacyjną w sytuacjach, które uzna za szczególnie niesprawiedliwe. Uprawnienie takie otrzyma również Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka.
Też to oceniam bardzo dobrze! Obecnie polskich sądów nikt nie kontroluje, a opinia Polaków na temat ich pracy jest bardzo zła, dlatego – moim zdaniem - musi być takie zabezpieczenie dla dobra polskich dzieci. Popieram ten kierunek, bowiem Polska w takich sprawach powinna podejmować zgodne z prawem, ale suwerenne decyzje, a nie ciągle oglądać się na inne instytucje.

Minister Sprawiedliwości, chce wprowadzić tak zwany przymus adwokacki. Będzie on obowiązywał we wszystkich sprawach dotyczących wydania dziecka za granicę. Ma to zapewnić odpowiednie przygotowanie merytoryczne do tak skomplikowanych spraw. Osobom, których nie stać na pełnomocnika będzie przysługiwał obrońca z urzędu. Czy to dobre rozwiązanie?
To szczególnie ważne dla polskich obywateli. Którzy wobec swoich partnerów z (bogatej) zachodniej Europy czy też wobec niekontrolowanej instytucji Jugendamt nie dysponują takimi środkami finansowymi, jak ich przeciwnicy. Tak to także jest dobre rozwiązanie. W tego typu sprawach moim zdaniem ważne jest, aby polscy rodzice w konfrontacji z niemieckim partnerem, uzyskali więcej gwarancji (dającej się sądownie wyegzekwować), że polski sąd zapewni (zabezpieczy) kontakt dziecka z jego polskim rodzicem zanim dziecko zostanie wydane do Niemiec. Musi to być zagwarantowane sądownie i być prawnie wiążące.

Jak Pani ocenia prawo niemieckie w tym zakresie i prace niemieckich urzędników Jugendamtów?
Problemem w Niemczech nie jest prawo, które jest stosunkowo dobre, tylko Jugendamty oraz system prawa rodzinnego (sądów rodzinnych), którym brakuje fachowej kontroli. A przecież Jugendamty mają decydujący wpływ na decyzję sądów rodzinnych i w konsekwencji na los wielu rodzin. Moim zdaniem brak odpowiedniej kontroli generuje złą prace tych urzędów.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Jugendamt #Beata Pokrzeptowicz #Niemcy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Waldemar Maszewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo