2016 w światowej polityce

  

Z punktu widzenia polityki międzynarodowej rok 2016 był szczególny. Przyniósł sensacyjne zwycięstwo Donalda Trumpa. Niemal wszędzie trwa, wbrew mediom i elitom, swoisty „bunt mas”. W Turcji Erdoğan stłumił zamach stanu i w Ankarze nie zapanował chaos. A byłby to fatalny scenariusz, jeśli zważyć rolę Turcji w NATO i fakt obecności na jej terytorium baz lotnictwa USA, ale też w kontekście pozaeuropejskich uchodźców, głównie islamskich. Wzrosła też niestety rola Rosji na Bliskim Wschodzie – interwencja Moskwy w Syrii spowodowała, że z Kremlem bardziej muszą się liczyć i Izrael, i Egipt. Na rzecz Rosji działa też to, że w Bułgarii i Mołdawii prezydentami zostali politycy prorosyjscy. W świecie islamu zwiększyła się rola Iranu, a w świecie arabskim pogłębiły się konflikty. Na szczęście NATO po latach uśpienia pokazało, że żyje i chce odgrywać istotną rolę w zakresie globalnego bezpieczeństwa – szczyt w Warszawie był wielkim sukcesem Polski i krajów bałtyckich także dlatego, że wyszedł daleko poza agendę nakreśloną jeszcze w 2014 r. Polska zaś w 2016 r. prowadziła samodzielną politykę zagraniczną, na miarę jednego z największych państw UE. I oby w tym nie ustawała.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts