Niebezpieczny „miś”

  

Po włamaniach na serwery Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej zbadaniem sprawy zajęli się specjaliści od cyberbezpieczeństwa z firmy CrowdStrike. Wykryli oni złośliwe oprogramowanie (nazwano je „Fancy Bear” – fantazyjny miś) pozwalające wykradać dane.

Od początku podejrzewano, że stworzyli je spece z rosyjskiego GRU. Z czasem to się potwierdziło, gdy CrowdStrike odkryło wariant „Fancy Bear”, dzięki któremu Rosjanie namierzali pozycje ukraińskich haubic D-30. Pokrewny wirus, jednoznacznie rosyjskiego autorstwa, wykrywał smartfony działające na Androidzie korzystające z aplikacji umożliwiającej szybsze kierowanie ogniem tych już wiekowych dział. W rezultacie w dwa lata Ukraińcy stracili ponad 80 proc. D-30. Pytanie, za ile tajemniczych awarii w naszej infrastrukturze teleinformatycznej odpowiadają takie „misie” i co my o nich wiemy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts