Firma z Korei Południowej zbudowała pierwszego na świecie gigantycznego załogowego robota. Mierzący 4 metry o masie 4,5 ton Method-2 został skonstruowany tak, by mógł pracować w skrajnych warunkach, np. w strefach zagrożonych wybuchem, do których człowiek nie może się dostać – podaje portal phys.org.

Robot jest ponad dwukrotnie większy od człowieka. Jest tak ciężki, że ziemia trzęsie się pod nim podczas robienia kroku. Nad prototypem pracuje około 30 inżynierów.

Nasz robot jest pierwszym na świecie załogowym dwunożnym robotem. Jest zbudowany do pracy w skrajnych warunkach np. zagrożonych wybuchem, do którego ludzie nie mogą się dostać

– powiedział prezes firmy Hankook Mirae Technology, Yang Jin-Ho.

Firma zainwestowała ponad 200 mln dolarów, w ramach projektu, który ma "przywrócić do życia to, co wydawało się możliwe tylko w filmach i kreskówek" - powiedział Yang.

Wszystko, czego nauczyliśmy się tej pory przy budowie tego robota, może być wykorzystywane do rozwiązywania rzeczywistych problemów 

– podkreślił projektant Witalij Bulgarov, który wcześniej pracował przy produkcji takich filmów jak Robocop czy Terminator.

Yang poinformował, że otrzymał już zapytania od firm z wielu branż, począwszy od produkcji i budownictwa do rozrywki. Pojawiły się nawet zapytania o jego ewentualne wykorzystanie wzdłuż silnie ufortyfikowanej strefie zdemilitaryzowanej z Koreą Północną – podaje portal.

Robot ma być gotowy do sprzedaży pod koniec 2017 roku. Ma kosztować ponad 8 mln dolarów.