Bunt mas 2.0

  

Wiele z tego, co się ostatnio dzieje w polskiej polityce, nie jest niczym oryginalnym. To w dużej mierze odprysk globalnych trendów: narastania nierówności, z czym łączy się proces stopniowego odstawania elit od klasy średniej pod względem finansowym i mentalnym. Zwłaszcza młode pokolenia odczuwają brak perspektyw. Do tego dochodzi poczucie braku bezpieczeństwa (wojny, imigracja, kryzys gospodarczy, przemiany obyczajowe, afery). Efekt jest taki, że coraz więcej ludzi nie chce już przestrzegania dotychczasowej lewicowo-liberalnej umowy społecznej. I się buntuje. Ten bunt różnie się przejawia. Najczęściej jednak tak, że ludzie po prostu głosują nie-na-tych-co-trzeba, pokazując język mainstreamowym mediom, politykom i tzw. autorytetom. Skoro ludzie w różnych krajach wybierają polityków, którzy głoszą potrzebę zmian, to znaczy, że naprawdę chcą zmian. A jaka jest reakcja elit? Agresja. Chcą, żeby było jak dawniej i nie chcą ustąpić nawet o milimetr, ani w kwestiach gospodarczych, ani światopoglądowych. Chcą więcej tego samego. I tak ta przepaść się pogłębia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts