Samochód dla weteranów AK na Białorusi

Weterani Armii Krajowej, mieszkający na Białorusi, otrzymali od Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa samochód dostawczy.

bbn.gov.pl
Weterani Armii Krajowej, mieszkający na Białorusi, otrzymali od Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa samochód dostawczy. Opiekę nad samochodem weteranów sprawować będzie Straż Graniczna. 

Kluczyki do samochodu, w którym znalazły się również dary dla weteranów, m.in. produkty spożywcze, choinkowe ozdoby i kalendarze, odebrała mjr Weronika Sebastianowicz „Różyczka”, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.

Nie wiem, czy to sen czy to prawda, ale mamy takie szczęście, że będziemy mieli samochód. Jak państwo wiecie, kombatanci już mają około i ponad 90 lat. Większość z nich przykuta do łóżka, trzeba do nich dojechać, trzeba pomóc, złożyć życzenia, zawieźć paczki


– mówiła weteranka z Białorusi. Dodała też, że Polacy, którzy pozostali na Białorusi nigdy nie stracili ducha polskiego, zachowali naszą wiarę i miłość do ojczyzny i do wszystkiego, co jest polskie i co jest od Boga. 

Przekazując kluczyki, szef BBN Paweł Soloch powiedział, że kontynuowane są działania zapoczątkowane jeszcze przez śp. Władysława Stasiaka i Aleksandra Szczygło, gdyż w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego ten wymiar polityki historycznej, a zwłaszcza pamięć o konkretnych ludziach – weteranach walk o niepodległość Polski – był zawsze ważny. Podkreślił przy tym, że dla BBN istotne jest też publiczne przypomnienie, że na Białorusi wciąż żyje kilkudziesięciu weteranów Armii Krajowej, którzy potrzebują wsparcia i otuchy ze strony rodaków żyjących w Polsce. 

Pamiętajmy o naszych żołnierzach, bo o ile jeszcze kilka lat temu było ich stu kilkudziesięciu, tak teraz jest już tylko około czterdziestu. Tych ludzi jest coraz mniej, oni odchodzą


– zaapelował Soloch.

Weterani AK na Białorusi współpracują ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen, które reprezentowane przez młodsze pokolenie będzie mogło dzięki nowemu nabytkowi bezpośrednio pomagać kombatantom. 

To w znacznej części wieloletni więźniowie sowieckich łagrów, którzy przez wiele lat żyli z piętnem +bandytów+ i mogli podejmować jedynie najcięższe prace w kołchozach

– zaznaczyła Ilona Gosiewska, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Samochód dostawczy dla Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi ufundowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wiceprezes zarządu Janusz Kowalski podkreślił, że w wolnej Polsce pamięć o tych, którzy za tę wolność płacili życiem i zdrowiem, jest obowiązkiem moralnym. 

Bohaterowie polskiej historii przez lata walczyli o nasz kraj. Walczyli  zbrojnie, w ramach różnych formacji podziemia niepodległościowego, jak i później, przez lata troszcząc się o zachowanie na Kresach narodowego dziedzictwa. Zasługują na najwyższy szacunek i uznanie. Pomoc dla nich była sprawą oczywistą


– powiedział Kowalski.

Opiekę nad samochodem weteranów sprawować będzie Straż Graniczna. 

Dano szansę naszej formacji, która od lat wspiera kombatantów-żołnierzy AK na Kresach, abyśmy mogli brać udział w ponoszeniu kosztów eksploatacji tego samochodu (...). Obiecuję, że ten samochód będziemy z naszych środków, zebranych wśród koleżanek i kolegów, utrzymywać w gotowości bojowej, że on będzie mógł sprawnie poruszać się po Białorusi

– zapewnił płk Krzysztof Gawęda ze Straży Granicznej.

Stowarzyszenie Żołnierzy AK na Białorusi jest największą w tym kraju organizacją skupiającą polskich kombatantów. Jego członkowie to przede wszystkim byli żołnierze AK oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”". Stowarzyszenie m.in. opiekuje się cmentarzami wojennymi i tablicami pamiątkowymi, spotyka się z polską młodzieżą z Białorusi oraz pomaga swoim  najstarszym i samotnym członkom.

Białoruskie prawo nie uznaje tej organizacji za legalną, polscy kombatanci nie są zatem objęci żadnymi świadczeniami kombatanckimi.
 

 

Źródło: bbn.gov.pl,dzieje.pl

#stowarzyszenie #weterani #Białoruś #AK #samochód

Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo