Litwa: Rosja szpieguje na potęgę

  

Litewskie służby cyberbezpieczeństwa poinformowały o wykryciu rosyjskiego oprogramowania szpiegowskiego na komputerach rządowych. Tylko w tym roku odnotowano dwadzieścia prób zainfekowania systemów informatycznych Litwy – podaje Reuters.

W 2015 roku okryto trzy przypadki rosyjskiego oprogramowania szpiegowskiego na rządowych komputerach - Spyware działało przez co najmniej pół roku, zanim został wykryte - podobnie jak to było w USA - poinformował Rimtautas Černiauskas, litewski szef ds. cyberbezpieczeństwa.

Litewskie służby wywiadowcze, w swoim raporcie rocznym, poinformowały, że siła cyberataków została skierowana do szpiegostwa politycznego w instytucjach państwowych.

Rosyjskie oprogramowanie przesyłało wszystkie dokumenty, które było w stanie znaleźć na zainfekowanym urządzeniu. Kopiowało wszystkie hasła wprowadzane na stronach internetowych, np. do Gmail czy Facebooka.

To tylko potwierdza, że czynione są próby infiltracji naszej sfery politycznej.Rosjanie są naprawdę bardzo dobrzy w tej dziedzinie. Wykorzystują wojnę informacyjną od dawnych czasów. Cyberprzestrzeń jest tego częścią 

- powiedział Cerniaukas.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wirus pomagał rosyjskiej artylerii namierzać Ukraińców

Mają zdolności, mają nastawienie, mają w tym interes i go zrealizują. Musimy przygotować się na to i zastosować środki zaradcze

– dodał Cerniaukas.

Szef litewskiej agencji kontrwywiadu Darius Jauniskis powiedział, że Rosja próbowała już siać chaos na Litwie poprzez wzniecanie cyber ataków w 2012 roku na litewski bank centralny.

To wszystko jest częścią wojny psychologicznej

- mówił Jauniskis Reuterowi w tym miesiącu.

Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow zaprzecza tym doniesieniom. Są "śmieszne" i bezpodstawne - powiedział agencji Reuters.

Czy na tym oprogramowaniu jest napisane “Made in Russia?

- żartował Pieskow.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Reuters
Tagi

Wczytuję komentarze...

Białystok: Zbiórka podpisów poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/CzarnekP

  

Zbiórka podpisów poparcia kandydatury obecnego prezydenta Andrzeja Dudy w majowych wyborach prezydenckich, rozpoczęła się dziś w Białymstoku. W centrum miasta podpisy zbierali miejscy radni PiS, sympatycy i zwolennicy Andrzeja Dudy.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, koordynator zbiórki podpisów w regionie, poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku, że są one zbierane "praktycznie" w każdej gminie w województwie, plan zakłada, by zebrać ich jak najwięcej, w regionie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy.

Madras dodał, że w zbiórkę są zaangażowani nie tylko działacze PiS czy Porozumienia i Solidarnej Polski, ale też osoby bezpartyjne, działacze społeczni, ponieważ - jak mówił - "komitet Andrzeja Dudy jest ponadpartyjny". Już zebrano w regionie kilka tysięcy podpisów.

"Dziś zaczynamy oficjalnie w Białymstoku - wychodząc na ulice, spotykając się z białostoczanami. Będzie nas można spotkać w weekend popołudniami, również w dzień, tam, gdzie będzie najwięcej ludzi"

- powiedział Madras; apelował o składanie podpisów poparcia także przez osoby dotychczas niezdecydowane kogo poprzeć.

Przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Białegostoku Henryk Dębowski zapraszał mieszkańców miasta do składania podpisów poparcia.

"Andrzej Duda godnie sprawuje obowiązki prezydenta Polski i chcielibyśmy, żeby w dalszym ciągu był prezydentem, ponieważ to jest prezydent wszystkich Polaków, jest prezydentem, który łączy absolutnie, nie dzieli ludzi na lepszych i gorszych tak, jak to twierdzi opozycja"

- mówił Dębowski.

Senator PiS Mariusz Gromko ocenił, że prezydentura Andrzeja Dudy była "prezydenturą dialogu". "Zawsze spotykał się z ludźmi, rozmawiał, bardzo dużo czasu spędzał w terenie, oprócz tego dał się poznać jako wspaniały wódz naszego kraju" - mówił Gromko. Przekonywał, że Andrzej Duda jest "sprawdzonym prezydentem".

"Myślę, że aby te zmiany, dobre zmiany, które są w Polsce, mogły trwać nadal, musimy skuteczne zawalczyć o jego reelekcję"

- powiedział Gromko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts