​We Włoszech obudził się superwulkan

  

Po prawie 500 latach bezczynności ożywił stary, z kalderą o średnicy 13 kilometrów, wulkan na wybrzeżu Włoch. Campi Flegrei, który jest superwulkanem, po raz ostatni dawał o sobie znać w 1538 roku. Jednak wtedy to potężnej erupcji nie doszło – podaje portal businessinsider.com.

Wulkan zagraża bezpośrednio miastu Pozzuoli. Jedna jego część znajduje się pod miastem, a druga pod dnem Zatoki Pozzuoli. Podczas erupcji cały region może zostać pochłonięty przez kalderę. Skutki erupcji superwulkanów mogłyby trwale zmienić klimat nie tylko w regionie, lecz na całej Ziemi.

Zespół kierowany przez wulkanolog Giovanni Chiodini z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki w Rzymie informuje, że Campi Flegrei zbliża się do punktu krytycznego, który może wywołać kolejną erupcję.

W ciągu ostatniej dekady Pola Flegrejskie podnoszą się nad poziomem morza o trzy centymetry miesięcznie. Mikro trzęsienia ziemi i zbieranie się gazów w gruncie świadczą o tym, że wulkan przygotowuje się do wybuchu.

Włochy reagując na te doniesienia podniosły poziom alarmu z koloru zielonego na żółty.

- Mamy wiele niepewności a długoterminowe prognozy są w tej chwili niemożliwe. Proces może ewoluować w obu kierunkach – powiedziała wulkanolog Giovanni Chiodini.

Od momentu powstania, Campi Flegrei miał tylko dwie główne erupcje - 35.000 lat temu oraz 12.000 lat temu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: businessinsider.com
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szefowa kampanii Dudy: „Wyborcza” sięgnęła bruku. Stanęła po stronie damskiego boksera

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło / twitter.com/mecenasJTK

  

"Gazeta Wyborcza" sięgnęła dzisiaj bruku; stanęła po stronie damskiego boksera przeciwko matce broniącej dziecko - napisała na Twitterze szefowa kampanii Andrzeja Dudy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, odnosząc się do artykułu, w którym opisano, jak ugryzła w rękę mieszkańca Milanówka.

[polecam:https://niezalezna.pl/312083-szefowa-kampanii-dudy-doswiadczylam-agresji]

Szefowa kampanii ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, Jolanta Turczynowicz-Kieryłło podzieliła się na Twitterze dokumentami opisującymi zdarzenia z 3 listopada 2018 r. w Milanówku. Dołączyła do wpisu fotografię opinii biegłego z zakresu chirurgii ogólnej. Opinia została sporządzona jako dowód w prowadzonym przez Komisariat Policji w Milanówku dochodzeniu w sprawie "naruszenia czynności narządu ciała u Jolanty Turczynowicz-Kieryłło" przez nieznanego mężczyznę, a także nękania jej i jej rodziny przez "uporczywe zamieszczanie wpisów i zdjęć na portalu społecznościowym".

Jak wynika z opublikowanego dokumentu, 3 listopada 2018 r. Turczynowicz-Kieryłło złożyła pismo do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim, w którym opisała całe zajście. Według relacji zawartej w dokumencie, podczas spaceru "w pewnym momencie do jej syna podbiegł nieznajomy mężczyzna, który zaczął go szarpać i używać wulgaryzmów". Gdy Turczynowicz-Kieryłło próbowała bronić syna, napastnik zaczął ją dusić, "trzymając za szyję swoim przedramieniem". W wyniku "duszenia, szarpania" Turczynowicz-Kieryłło zasłabła; na miejsce przyjechało pogotowie.

"Skutki hejtu są straszne" - dodała szefowa kampanii Andrzeja Dudy.

W sobotniej "Gazecie Wyborczej znalazł się artykuł poświęcony Turczynowicz-Kieryłło.

"Mieszkaniec Milanówka twierdzi, że podczas ciszy wyborczej przed drugą turą wyborów samorządowych w 2018 r. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło roznosiła plakaty ośmieszające jednego z kandydatów. Kiedy próbował ją zatrzymać, ugryzła go w rękę" - czytamy w artykule "GW". Incydent, do którego miało dojść, opisał w listopadzie 2018 r. portal internetowy obiektywna.pl.

Powołując się na tę relację, "Gazeta Wyborcza" podała, że w noc poprzedzającą drugą turę wyborów jeden z mieszkańców zawiadomił straż miejską, że trzy osoby (w tym kobieta z dwoma psami) kolportują ulotki ośmieszające kandydującego na burmistrza Piotra Remiszewskiego. Zgodnie z artykułem mieszkaniec zatrzymał te osoby do czasu przyjazdu straży miejskiej.

Do tego artykułu odniosła się na Twitterze sama Turczynowicz-Kieryłło.

"Gazeta Wyborcza sięgnęła dzisiaj bruku. Stanęła po stronie damskiego boksera przeciwko matce broniącej dziecko. Ukryła opinie lekarskie, że sprawca mnie dusił. Zataiła, że zaatakował nas zawodowy hejter, opisywany w mediach ogólnopolskich"

- napisała.

O sprawie w swoim weekendowym wydaniu napisał również "Super Express", przytaczając wersję szefowej kampanii Andrzeja Dudy.

"W listopadzie 2018 r., późnym wieczorem, wróciłam z pracy i wyszłam z synem, wyprowadzić nasze małe psy. Było po północy, pusto, spokojnie. Wtedy zostaliśmy zaatakowani. Jakiś mężczyzna rzucił się najpierw na mojego 15-letniego synka. Zaczął go szarpać, wmawiał nam, że mamy ulotki wyborcze i naruszamy ciszę wyborczą. Wyrwał dziecku dziurę w koszulce. Próbowałam bronić syna przed napadem, sprawca nie reagował pomimo moich wezwań, by puścił dziecko"

- czytamy.

"Aby uwolnić moje dziecko podeszłam do sprawcy, a on wówczas także mnie złapał, zaczął szarpać, dusić i wyzywać słowami wulgarnymi. Zachowywał się bardzo agresywnie, wyglądał jakby był pod wpływem środków odurzających (...) W obronie dziecka i swojej własnej, gdy nie przestawał mnie dusić, ugryzłam go w rękę, którą trzymał mnie za szyję. Baliśmy się o swoje życie" - powiedziała w rozmowie z gazetą polityk.

Podobną wersję wydarzeń szefowa kampanii Andrzeja Dudy przedstawiła w rozmowie z "GW".

Do sprawy na Twitterze odniósł się wicepremier Jarosław Gowin.

"Ciekawe, do czego jeszcze posuną się środowiska zaniepokojone tym, jak silnym wsparciem dla kampanii Andrzeja Dudy okazała się Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. Każdy przyzwoity człowiek powinien solidaryzować się z matką rzucającą się na ratunek swojemu dziecku"

- napisał Gowin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts