Cena energii elektrycznej w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia będzie w Niemczech ujemna z powodu przewidywanego wzrostu podaży przez elektrownie wiatrowe – podaje amerykański portal Bloomberg.com.

Ceny poniżej zera za energię mogą utrzymywać się przez godziny lub nawet cały okres świąteczny. Wszystko poprzez oczekiwany w Niemczech wzrost produkcji energii wiatrowej do poziomu bliskiego rekordom. Takim wynikom pomaga wzrost temperatury, która jest wyższa o 5 stopni Celsjusza powyżej średniej z ubiegłych lat.

Ujemne ceny energii spowodowane są przez niski popyt w okresie świątecznym, kiedy fabryki nie pracują, a ludzie jadą do rodzin lub na wypoczynek

– powiedział Elchin Mammadov, analityk Bloomberg Intelligence.

Ujemne ceny to nie dobre wieści dla tradycyjnych producentów, którzy muszą wyłączać elektrownie, aby zmniejszyć podaż energii lub płacić konsumentom za jej pobór.

Jest znacznie mniej przestojów niż oczekiwano porównując ten sam okres w ubiegłym roku a dostępności wiatru będzie na wysokim poziomie

– dodał Mammadov.

25 grudnia elektrownie wiatrowe mogą osiągnąć w Niemczech szczytową produkcję 31,2 GW, a dwa dni później 33,7 GW, co będzie bliskie rekordowi z lutego, wynoszącemu 33,8 GW. 1 – wynika z szacunków Bloomberga.

Cena energii z dostawą 25 grudnia spadła do minus 10,95 euro za 1 MWh,

Ceny energii spadały już w Niemczech w okresie świątecznym. 24 grudnia 2012 roku cena energii z dostawą na następny dzień spadła do minus 56,87 euro za 1 MWh. Ujemną cenę zanotowano również w Boże Narodzenie w 2013 roku.