Według pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej problemy związane z Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce „nie zostały rozwiązane”. Frans Timmermans twierdzi, że w sprawie TK „doszły nowe problemy” i grozi polskiemu rządowi, że w przypadku braku uwzględnienia unijnych rekomendacji Komisja Europejska użyje mocniejszych środków.

Timmermans oznajmił, że do polskiego rządu wysłane zostały kolejne rekomendacje Komisji Europejskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i zagroził, że jeśli nie zostaną one uwzględnione, Komisja użyje mocniejszych środków.

Rządowi premier Szydło na odpowiedź Timmermans dał dwa miesiące.

- Rozmawialiśmy dziś w Komisji Europejskiej o nowych ustawach o TK i o samym Trybunale Konstytucyjnym. W świetle tych ustaw oraz tego, że problemy, o których pisaliśmy nie zostały rozwiązane. Zdecydowaliśmy się wysłać dodatkowe rekomendacje dla Polski. Zostaną one upublicznione wkrótce - po ich uprzednim przetłumaczeniu. Dajemy dwa miesiące na odpowiedź Warszawie. Na podstawie tej odpowiedzi podejmiemy decyzję o dalszych krokach – oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli Frans Timmermans.