Terrorysta z Berlina wciąż ścigany. Jego ofiarę świat nazywa "bohaterem z Polski"

  

Po kilkudziesięciu godzinach od tragedii, jaka rozegrała się w poniedziałek w Berlinie, ciągle nie wiemy, kim był zamachowiec. Ale nareszcie niemieckie media zaczynają opisywać bardziej rzetelnie prawdopodobny przebieg wydarzeń i pozytywną, choć tragiczną rolę, jaką w nich odegrał polski kierowca. Media brytyjskie wprost piszą o "bohaterskim kierowcy ciężarówki Łukaszu Urbanie".

Musiało minąć kilkadziesiąt godzin, aby media niemieckie raczyły zauważyć rzecz od początku dla wszystkich oczywistą. Że rola polskiego kierowcy nie była taka, jaka została zasugerowana przez pierwsze przekazy niemieckich mediów: Polska ciężarówka, na polskich numerach, z polskim kierowcą wjechała w tłum itd. Jednocześnie policja, jak i prokuratura przez wiele godzin we wszystkich komunikatach zaznaczały, że do końca nie wiadomo, czy to był islamski zamach terrorystyczny. Skojarzenia nasuwały się same: jak nie zamach, to co, może wypadek, a może jazda po alkoholu?

Dopiero w środę zaczęły pojawiać się w niemieckich mediach informacje, że polski kierowca po pierwsze był pierwszą ofiarą zbrodniczego ataku, a po drugie: że w bohaterski sposób walcząc z mordercami, próbował do końca zapobiec tragedii. „Bild” napisał, że Polak starał się w tragicznych momentach łapać za kierownice ciężarówki i bardzo prawdopodobne, że za to zapłacił najwyższą cenę. „Die Welt” oraz stacja telewizyjna N24 dodają, że bardzo prawdopodobne, iż to właśnie polski kierowca uratował życie wielu ludzi, bo bez jego interwencji mogło ich zginąć jeszcze więcej. 

Podobnie reagują brytyjskie media, nazywając Łukasza Urbana bohaterem:Teraz wszyscy w Niemczech zastanawiają się – jak dalej żyć? W tej chwili tragedia na jarmarku już jest porównywana do ataku na World Trade Center w Nowym Jorku. Prokuratura Generalna, policja oraz rząd federalny zapewniają, że zrobią wszystko, aby sprawcy zostali złapani i ponieśli zasłużoną karę. Niestety coraz więcej ludzi zaczyna tracić zaufanie do władz i przestaje wierzyć w ich zapewnienia o zachowanym bezpieczeństwie, czy o tym, że wszystko jest pod kontrolą. 

W Berlinie strach jest tym bardziej odczuwalny, że w ciężarówce użytej do przeprowadzenia zamachu nie znaleziono broni, z której zastrzelono Polaka. A więc terrorysta może być uzbrojony.

Coraz odważniej i coraz głośniej odzywają się przeciwnicy polityki imigracyjnej Angeli Merkel, która co prawda sugeruje korektę w tym zakresie, ale nie zamierza do końca rezygnować z propagowanej przez siebie zasady „otwartych drzwi”. Teraz w Niemczech obowiązuje hasło „Nie dajmy się podzielić, ani zastraszyć”. Coraz więcej obywateli zaczyna zauważać, że są to jedynie puste, nic nieznaczące słowa, więc zaczyna protestować. Dziś o godz. 18 przed Urzędem Kanclerskim zapowiedziana jest demonstracja ku czci zabitych w zamachu niewinnych ofiar, która – zdaniem większości mediów – będzie ostrym protestem przeciwko polityce imigracyjnej kanclerz Angeli Merkel. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


70-latka ósmą ofiarą koronawirusa w woj. śląskim. Zmarła w szpitalu zakaźnym w Tychach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/1662222

  

70-letnia mieszkanka gminy Woźniki jest ósmą w woj. śląskim i jedną z 32 ofiar koronawirusa w Polsce - podał we wtorek po południu Śląski Urząd Wojewódzki. Służby wojewody poinformowały też o 19 kolejnych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich 255.

"Pacjentka zmarła w szpitalu zakaźnym w Tychach. Trafiła tam ze szpitala w Blachowni, gdzie była leczona na ostrą niewydolność oddechową. Pobrane do badania próbki wykazały obecność koronawirusa w jej organizmie. Niestety, kobieta miała już szereg innych chorób, a wirus tylko pogłębił ciężki stan i przyczynił się do śmierci"

- przekazała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Na inne - oprócz zakażenia koronawirusem - schorzenia cierpiały też osoby, które w ostatnich dniach zmarły w woj. śląskim na skutek COVID-19.

W poniedziałek poinformowano o 73-letniej mieszkance Mysłowic, również zmarłej w szpitalu w Tychach, a także o śmierci w tej samej placówce 83-letniej kobiety z Zabrza, która trafiła tam 25 marca w ciężkim stanie, po kontakcie z zakażoną osobą ze swego otoczenia.

W niedzielę podano informację o spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 śmierci trzech innych osób z regionu: 72-latka z Bestwiny k. Bielska-Białej, który zmarł w szpitalu w Tychach, zmarłego w szpitalu w Raciborzu 82-letniego mieszkańca Sośnicowic k. Gliwic oraz 75-letniego bytomianina, który zmarł w szpitalu w tym mieście.

Ponadto ponad tydzień temu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, po jej powrocie z zagranicy.

Ponadto we wtorek po południu poinformowano o 19 kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim. Troje zarażonych to mieszkańcy Katowic, siedem osób jest z okolic Lublińca, dwie spod Częstochowy, a dwie z Sosnowca. Pozostali pacjenci są z Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Bytomia oraz powiatów myszkowskiego i tarnogórskiego. Stan większości z nich pozwala na leczenie w domu.

Wraz z 46 przypadkami, o których poinformowano we wtorek, w woj. śląskim potwierdzono dotąd zakażenie koronawirusem u 255 osób. Osiem osób zmarło, kilka wyzdrowiało. Hospitalizowanych jest - według ostatnich danych z poniedziałkowego popołudnia - 168 osób; 11,9 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a ponad 8 tys. nadzorem sanitarnym.
Do poniedziałkowego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa ponad 3,4 tys. próbek. Od poniedziałku testy wykonują już dwa laboratoria w regionie: wojewódzkiego sanepidu w Katowicach i instytutu onkologii w Gliwicach.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek po południu o kolejnych 83 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łączny bilans zachorowań wynosił 2215 osób. 32 osoby dotąd zmarły. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts