Pentagon wysyła Raptory do Australii

  

Podczas środowej wizyty w Sydney Dowódca US Pacific Command, admirał Harry B. Harris Jr zakomunikował, iż od 2017 roku amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej będą operować z północnej części Australii.

Dowódca US Pacific Command zaznaczył, że Stany Zjednoczone są nadal głównym graczem w regionie, a podpisanie z Australią umowy zakładającej zwiększoną rotacyjną obecność wojskową żołnierzy korpusu piechoty morskiej (USMC) oraz możliwość operowania myśliwców F-22 Raport z na położonych na północy Australii zwiększy możliwości Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w południowych rubieżach Azji. Plany dotyczące wzmocnienia obecności wojskowej Amerykanów zakładają między innymi rotacyjne stacjonowanie 2500 żołnierzy w bazie Darwin przynajmniej do roku 2020. - Mogę powiedzieć jasno i wyraźnie, że dzięki naszej kolektywnej współpracy możemy łatwiej działać na rzecz wspólnego bezpieczeństwa – powiedział Harry B. Harris Jr. Zaznaczył przy tym, że USA nie pozwolą, aby swoboda żeglugi została naruszona jednostronnie bez względu na to ile sztucznych wysp zostanie zbudowanych na Morzu Południowochińskim. Odniósł się tutaj do militaryzacji Morza Południowochińskiego przez Pekin, co może zagrażać swobodnej żegludze. Analitycy podkreślają, iż północna część Australii jest ważnym miejsce w geopolitycznej rywalizacji Pekinu i Białego Domu. Obszar ten znajduje się poza zasięgiem większości rakiet balistycznych Chin, dzięki czemu może być punktem podparcia w regionie Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego, jeśliby doszło do konfrontacji. W tych walkach wielce pomoce byłyby myśliwce piątej generacji skonstruowane w technologii stealth. Australia jest jednym z państw biorących udział w programie joint strike fighter zakładającym wprowadzenie do sił zbrojnych myśliwców piątej generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. Canberra spodziewa się że wszystkie 72 myśliwce F-35A wejdą do Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF) dopiero w roku 2023. Do tego czasu lotnictwo RAAF będzie mogło działać z myśliwcami piątej generacji, którymi są amerykańskie F-22, aby nabyć wiedzy i doświadczenia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podpalił znajomego - usłyszał zarzut

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/policja.pl

  

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 28-latkowi, który w Sadlinkach (Pomorskie) podpalił znajomego i uciekł. 54-letni pokrzywdzony zmarł. Wcześniej mężczyźni pili razem alkohol na skwerze w centrum miejscowości, w okolicach dworca PKP.

O postawieniu 28-latkowi zarzutu dokonania zabójstwa poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wyjaśniła, że podejrzanemu może grozić minimalnie 8 lat więzienia, a maksymalnie nawet dożywocie. Rzecznik dodała, że w trakcie przesłuchania w Prokuraturze Rejonowej w Kwidzynie, mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. "Wyjaśnił, że był pijany i nie panował nad sobą. Był zły na pokrzywdzonego" – poinformowała Wawryniuk.

Incydent, w efekcie którego 54-latek stracił życie, miał miejsce w niedzielę w miejscowości Sadlinki niedaleko Kwidzyna (Pomorskie). Wawryniuk poinformowała, że ofiara i zabójca pili razem alkohol na skwerze w okolicach dworca PKP.

"Mężczyźni przysnęli siedząc na porzuconych tam fotelach. W pewnym momencie 28-latek obudził się i widząc, że pokrzywdzony jeszcze śpi, zaczął bawić się zapalniczką. Później podpalił jego bluzę i obserwował rozwój ognia"

– podała w komunikacie rzecznik.

Dodała, że gdy płomienie znacznie się rozwinęły, podpalacz uciekł, a po jakimś czasie zadzwonił na numer ratunkowy. Załoga karetki pogotowia, która przybyła na miejsce, stwierdziła śmierć pokrzywdzonego.

Wawryniuk poinformowała, że ze wstępnej opinii biegłego, który zbadał ciało ofiary, wynika, iż przyczyną śmierci 54-latka były "doznane obrażenia termiczne".

Rzecznik wyjaśniła, że 28-latek został zatrzymany przez policję w poniedziałek i tego samego dnia doprowadzono go do kwidzyńskiej prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Na wtorek prokuratura zaplanowała wizję lokalną na miejscu zabójstwa. Tego samego dnia prokuratorzy podejmą decyzję o środkach zapobiegawczych wobec 28-latka: niewykluczone, że skierują do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla mężczyzny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl