Pentagon wysyła Raptory do Australii

  

Podczas środowej wizyty w Sydney Dowódca US Pacific Command, admirał Harry B. Harris Jr zakomunikował, iż od 2017 roku amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej będą operować z północnej części Australii.

Dowódca US Pacific Command zaznaczył, że Stany Zjednoczone są nadal głównym graczem w regionie, a podpisanie z Australią umowy zakładającej zwiększoną rotacyjną obecność wojskową żołnierzy korpusu piechoty morskiej (USMC) oraz możliwość operowania myśliwców F-22 Raport z na położonych na północy Australii zwiększy możliwości Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w południowych rubieżach Azji. Plany dotyczące wzmocnienia obecności wojskowej Amerykanów zakładają między innymi rotacyjne stacjonowanie 2500 żołnierzy w bazie Darwin przynajmniej do roku 2020. - Mogę powiedzieć jasno i wyraźnie, że dzięki naszej kolektywnej współpracy możemy łatwiej działać na rzecz wspólnego bezpieczeństwa – powiedział Harry B. Harris Jr. Zaznaczył przy tym, że USA nie pozwolą, aby swoboda żeglugi została naruszona jednostronnie bez względu na to ile sztucznych wysp zostanie zbudowanych na Morzu Południowochińskim. Odniósł się tutaj do militaryzacji Morza Południowochińskiego przez Pekin, co może zagrażać swobodnej żegludze. Analitycy podkreślają, iż północna część Australii jest ważnym miejsce w geopolitycznej rywalizacji Pekinu i Białego Domu. Obszar ten znajduje się poza zasięgiem większości rakiet balistycznych Chin, dzięki czemu może być punktem podparcia w regionie Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego, jeśliby doszło do konfrontacji. W tych walkach wielce pomoce byłyby myśliwce piątej generacji skonstruowane w technologii stealth. Australia jest jednym z państw biorących udział w programie joint strike fighter zakładającym wprowadzenie do sił zbrojnych myśliwców piątej generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. Canberra spodziewa się że wszystkie 72 myśliwce F-35A wejdą do Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF) dopiero w roku 2023. Do tego czasu lotnictwo RAAF będzie mogło działać z myśliwcami piątej generacji, którymi są amerykańskie F-22, aby nabyć wiedzy i doświadczenia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W tej podstawówce nie ma zgody na komórki

/ 7721622 from Pixabay

  

Szkoła Podstawowa nr 11 w Gdyni Orłowie to kolejna placówka, w której zakazano korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Zakaz dotyczy uczniów, nauczycieli oraz wszystkich, którzy przebywają w szkole.

"Chcieliśmy, aby uczniowie nie spędzali przerw wpatrzeni w telefony, pochłonięci graniem oraz mediami społecznościowymi. Naszym zdaniem utrudnia to ich rozwój społeczno–emocjonalny, budowanie więzi, relacji rówieśniczych i koncentrację uwagi na lekcji. Od momentu wprowadzenia zakazu na przerwach śródlekcyjnych zauważamy, że uczniowie spędzają więcej czasu na wspólnej rozmowie, zabawie"

- powiedział dyrektor szkoły podstawowej nr 11 Sławomir Wiśniewski.

Wyjaśnił, że idea "szkoły bez smartfonów" pojawiła się na początku roku szkolnego z inicjatywy rodziców, którzy poprosili nauczycieli o zwrócenie uwagi na problem uzależnienia dzieci od telefonów komórkowych.

Dyrektor przekonuje, że cała procedura ograniczająca korzystanie ze smartfonów została wypracowana w porozumieniu z rodzicami uczniów. "Spotkanie, podczas którego omówione zostały wstępne propozycje zasad dotyczących korzystania z urządzeń mobilnych, odbyło się 18 grudnia 2019 r. Zakaz obowiązuje od 3 lutego do końca roku szkolnego. W maju nastąpi weryfikacja efektów, na podstawie której zapadnie decyzja o tym, czy zakaz będzie kontynuowany" - mówił Wiśniewski.

Podkreślił, że do tej pory nikt nie zgłosił sprzeciwu wobec rozporządzenia. Zaznaczył, że jest otwarty na dyskusję i chętnie wysłucha wszelkich opinii oraz uwag. Wyjaśnił, że uczniowie, którzy potrzebują skontaktować się z rodzicami, mogą skorzystać z telefonu w sekretariacie. "Nie jest zabronione posiadanie telefonu komórkowego w szkole, z tym, że w musi być on wyłączony lub wyciszony i schowany w tornistrze" - dodał.

W ocenie dyrektora ograniczenie jest jednym z elementów edukacji medialnej, która w szkole prowadzona jest od wielu miesięcy. "Zakaz jest tak naprawdę zwieńczeniem naszej działalności edukacyjnej, prowadzonej ze względu na problem fonoholizmu u dzieci. Chcemy pokazać uczniom, w jaki sposób umiejętnie posługiwać się telefonami oraz internetem" - powiedział.

"W naszej szkole odbyło się wiele warsztatów na temat bezpieczeństwa w sieci i uzależnienia od smartfonów. Straż miejska poprowadziła zajęcia o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich w zakresie cyberprzemocy. Powodzeniem cieszyło się szkolenie dla rodziców dotyczące zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu przez dzieci i młodzież"

- mówił Sławomir Wiśniewski.

Szkoła podstawowa nr 11 nie jest jedyną gdyńską placówką oświatową, w której wprowadzono ograniczenia. Zakaz obowiązuje również m.in. w podstawówce nr 51 na Kamiennej Górze oraz Szkole Podstawowej im. Kontradmirała Xawerego Czarneckiego w Pogórzu.

Na początku października ubiegłego roku przedstawiciele firm telekomunikacyjnych, mediów oraz administracji publicznej podpisali wspólną Deklarację na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Kilka tygodni później, z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, powstała Grupa Robocza ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie. Jej celem ma być ograniczanie zagrożeń, na które narażone są dzieci i młodzież nadużywające urządzeń mobilnych i internetu.

Specjaliści tłumaczą, że przywiązanie do urządzeń mobilnych może powodować problemy zdrowotne, a nawet prowadzić do uzależnienia. Pojawiły się głosy, aby uczynić szkoły strefą wolną od smartfonów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts