Pentagon wysyła Raptory do Australii

  

Podczas środowej wizyty w Sydney Dowódca US Pacific Command, admirał Harry B. Harris Jr zakomunikował, iż od 2017 roku amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej będą operować z północnej części Australii.

Dowódca US Pacific Command zaznaczył, że Stany Zjednoczone są nadal głównym graczem w regionie, a podpisanie z Australią umowy zakładającej zwiększoną rotacyjną obecność wojskową żołnierzy korpusu piechoty morskiej (USMC) oraz możliwość operowania myśliwców F-22 Raport z na położonych na północy Australii zwiększy możliwości Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w południowych rubieżach Azji. Plany dotyczące wzmocnienia obecności wojskowej Amerykanów zakładają między innymi rotacyjne stacjonowanie 2500 żołnierzy w bazie Darwin przynajmniej do roku 2020. - Mogę powiedzieć jasno i wyraźnie, że dzięki naszej kolektywnej współpracy możemy łatwiej działać na rzecz wspólnego bezpieczeństwa – powiedział Harry B. Harris Jr. Zaznaczył przy tym, że USA nie pozwolą, aby swoboda żeglugi została naruszona jednostronnie bez względu na to ile sztucznych wysp zostanie zbudowanych na Morzu Południowochińskim. Odniósł się tutaj do militaryzacji Morza Południowochińskiego przez Pekin, co może zagrażać swobodnej żegludze. Analitycy podkreślają, iż północna część Australii jest ważnym miejsce w geopolitycznej rywalizacji Pekinu i Białego Domu. Obszar ten znajduje się poza zasięgiem większości rakiet balistycznych Chin, dzięki czemu może być punktem podparcia w regionie Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego, jeśliby doszło do konfrontacji. W tych walkach wielce pomoce byłyby myśliwce piątej generacji skonstruowane w technologii stealth. Australia jest jednym z państw biorących udział w programie joint strike fighter zakładającym wprowadzenie do sił zbrojnych myśliwców piątej generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. Canberra spodziewa się że wszystkie 72 myśliwce F-35A wejdą do Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF) dopiero w roku 2023. Do tego czasu lotnictwo RAAF będzie mogło działać z myśliwcami piątej generacji, którymi są amerykańskie F-22, aby nabyć wiedzy i doświadczenia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

W wieku 87 lat zmarł biskup Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Zmarły w niedzielę duchowny zostanie pochowany przy kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Ksiądz biskup Jan Bagiński urodził się 31 maja 1932 roku w Kamionce na Wołyniu. W czasie wojny cudem uniknął śmierci w rzezi wołyńskiej, gdy wraz z rodziną udało mu się zbiec przed nacjonalistami ukraińskimi. Po wojnie trafił do województwa opolskiego, gdzie w latach 1951-56 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie i Opolu.

Po święceniach kapłańskich ks. Bagiński był wikariuszem w Pyskowicach i Opolu, a następnie prefektem i wicerektorem seminarium w Nysie. Przez wiele lat komunistyczne służby bezpieczeństwa poddawały go inwigilacji. W latach 60. XX w. został oblany kwasem, a Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu status pokrzywdzonego.

Ks. Bagiński został mianowany biskupem tytularnym i pomocniczym opolskim 8 lipca 1985 r., a konsekrowany 15 sierpnia 1985 roku. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Servire Deo et populo” (Służyć Bogu i ludziom). W kurii biskupiej sprawował urząd przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego. Do jego kompetencji należały sprawy duszpasterstwa ogólnego i sakramentalne, sprawy rodzinne, charytatywne, misyjne i zakonne. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był m.in. członkiem Komisji ds. Misji i ds. Zakonnych. 14 sierpnia 2009 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę, 26 maja. Biskup Jan Bagiński zostanie pochowany przy kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu obok zmarłych proboszczów tej parafii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl