„Starałem się uczciwie mówić jak zapamiętałem fakty”

  

Przed sejmową komisją ds Amber Gold składał dziś swoje zeznania Jarosław Gowin pełniący funkcję ministra sprawiedliwości za rządów PO-PSL. Starałem się uczciwie mówić jak zapamiętałem fakty i jak te fakty interpretuję - powiedział Jarosław Gowin po przesłuchaniu.

- Nie jestem człowiekiem który by chciał na sprawie Amber Gold kogokolwiek politycznie osłabić, ani nie zamierzam też nikogo wybielać, również siebie nie zamierzam wybielać, bo byłem członkiem Platformy w latach 2007-2013 i czuję się współodpowiedzialny za to, że państwo w tym okresie funkcjonowało wadliwie -  dodał były minister.

Ja bym nie nazwał tego obroną. Uczciwie mówiłem o tym jak zapamiętałem fakty. Wedle mojej wiedzy nie ma żadnych postaw do tego, by zarzucać Donaldowi Tuskowi, że albo wiedział i nie przeciwdziałał tej aferze, albo wiedział i wręcz ją tuszował

- mówił Gowin o swoich zeznaniach na temat byłego szefa PO.

Jako minister sprawiedliwości dokładnie wyjaśniłem okoliczności, które towarzyszyły kolejnym wyrokom zapadającym w sprawach Marcina P. To był bardzo młody człowiek, który dopuszczał się bardzo prostych, żeby nie powiedzieć prostackich przestępstw. I nic nie wskazuje na to, żeby on był w stanie wymyślić tak wyrafinowane przedsięwzięcie

- dodał Jarosław Gowin.

Poseł Jarosław Krajewski tak skomentował informacje ujawnione w dzisiejszym przesłuchaniu:

Myślę, że usłyszeliśmy kilka niezwykle interesujących wypowiedzi. Przede wszystkim to, że rozdział prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości kompletnie nie zdał egzaminu. Widzimy to na przykładzie Amber Gold, widzimy również - i to zostało powiedziane przez pana ministra Gowina - że odpowiedzialność polityczną co najmniej ponosi ówczesna koalicja PO-PSL.


CAŁY MATERIAŁ FILMOWY ZAMIESZCZAMY PONIŻEJ:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Litwa zabiega o tekę unijnego komisarza. Wskazano dziedziny w kręgu zainteresowań rządu

/ pixabay.com/CC0/dimitrisvetsikas1969

  

Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych – przekazał dzisiaj premier Saulius Skvernelis po spotkaniu w Wilnie z wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem.

- Litwa będzie ubiegała się o ważną tekę w tych dziedzinach, w których ma znaczący dorobek i kompetencje

 - cytuje Skvernelisa komunikat prasowy rządu. Zaznacza się w nim, że dla Litwy „priorytetowymi dziedzinami pozostają dziedziny związane z gospodarką i energetyką” i że „konieczny jest przełom w sprawie ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej”.

Premier wskazał, że Litwa „poprze ambitny plan przejścia Europy do neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r.”.

- Powinniśmy jednak obronić konkurencyjność swego przemysłu, uwzględnić możliwości oraz różnice ekonomiczne i społeczne państw Unii Europejskiej

 - zaznaczył.

Według niego priorytetem Litwy jest synchronizacja do 2025 r. sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich, które obecnie są połączone pierścieniem przesyłowym z Białorusią i Rosją z Europą Zachodnią przez Polskę.

Skvernelis podkreślił też, że elektrowania atomowa na Białorusi, powstająca ok. 50 km od litewskiej stolicy, „jest wyznawaniem dla całej Unii Europejskiej”.

- Celowe jest przygotowanie szerszego planu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w państwach sąsiadujących z Unią

 - zaznaczył w komunikacie.

Tematy projektów energetycznych zdominowały również piątkowe spotkanie Szefczovicza z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Prezydent zaproponował m.in. powołanie w Unii Europejskiej koordynatora ds. synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Zapowiedział, że tę kwestię zamierza omówić z nowym prezydentem Łotwy. Spotkanie obu prezydentów, Gitanasa Nausedy i Egilsa Levitsa, zaplanowane jest w najbliższy wtorek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl