Inflacja nieco przyspieszy w grudniu

  

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2016 r. wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem 2016 r. Z kolei w porównaniu z listopadem ub.r. ceny nie zmieniły się. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS oraz oczekiwaniami ministerstwa rozwoju (MR) – poinformował portal MR.

Głównym czynnikiem, który miały wpływ na zmianę cen w listopadzie 2016 r. (w relacji do października), był oczekiwany wzrost cen żywności (o 0,5 proc.). MR oczekiwało także nieznacznego wzrostu cen w transporcie, gdzie ceny spadły jednak o 0,1 proc.  

MR oczekuje, że w grudniu 2016 r. wzrost cen przyspieszy (do 0,2 proc.) w porównaniu do listopada, głównie na skutek wzrostu cen paliw i żywności. W grudniu, w ujęciu rocznym, oczekiwany jest także pierwszy od połowy 2014 r. wzrost cen (o 0,5 proc.).
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Ministerstwo Rozwoju

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bardzo silny wiatr w Bieszczadach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Angels04/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wiatr wieje z prędkością 65 km/godz. W czwartek rano na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widać w promieniu pięciu kilometrów, było osiem stopni mrozu. Niektóre szlaki górskie są oblodzone.

"Bardzo silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna powietrza w górnych partiach gór jest niższa niż pokazują to termometry" – przypomniał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Na połoninach leży średnio 46 cm zmrożonego śniegu.

Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, minus jeden - dwa stopnie Celsjusza. Pokrywa śnieżna waha się od 10 do 15 cm śniegu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

Niektóre szlaki turystyczne są oblodzone.

"Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Należy też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją +Ratunek+"

- dodał ratownik dyżurny.

Trwające od kilkunastu dni ferie szkolne spowodowały, że w górach jest spory ruch turystyczny. W regionie pracuje większość wyciągów narciarskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts