Tak zagrzewa do boju chór KOD. UWAGA tylko dla widzów o mocnych nerwach

  

Reporterom vod.gazetapolska.pl udało się nagrać fragmenty próby chóru Komitetu Obrony Demokracji, który przed dawnym budynkiem KC PZPR ćwiczył zagrzewające do boju i aktywnej demonstracji pieśni. Choć członkowie KOD śpiewali o obawach związanych z „zalaniem się krwią” i tym, że „ktoś wtrąci ciało do  mrocznego więzienia ” odpowiedzialne za bezpieczeństwo manifestacji służby nie interweniowały, a uczestnicy spokojnie rozeszli się do swoich domów.

Ostrzegamy, że prezentowany dziś materiał przeznaczony jest dla widzów o mocnych nerwach. Chór KOD śpiewa o strachu, więzieniach, a nawet rozlewie krwi. Chórzyści odbierają również szereg cennych wskazówek od dyrygenta dbającego o odpowiedni poziom patosu.

ZOBACZ FILM:

W serwisie YouTube można znaleźć również wcześniejszą próbę chóru KOD z czerwca 2016. Chórzyści również wykonują tam swoją pieśń-manifest i deklarują gotowość wyjścia na barykady, walki z tyranią... po czym rozchodzą się do swoich domów.
 
Poniżej publikujemy zapis słów pieśni chóru KOD, a przynajmniej tych fragmentów, które udało się wychwycić na podstawie nagrań z prób:

Nasze myśli wolne są
Bo któż je odgadnie
Kiedy nam w godzinę złą
Niewola przypadnie
Nic ich nie rozdzieli
Nic ich nie ustrzeli
Choć ludzie z ucisku mrą
Myśli nasze wolne są
Rozmyślam o tym co
Mi szczęście przynosi
Lecz wiem, że skryta go
Już myśl nie rozgłosi
Bo marzeń, pożądań
[...]
Choć tam z marzycieli kpią
Myśli nasze wolne są
Ktoś wtrącił ciało do
Mrocznego więzienia
Lecz złości pewnie go
Brak czynu znaczenia
Klucz myśli swój mają,
Nim drzwi otwierają.
Choć ludzie na pryczach śnią,
Myśli nasze wolne są
A kiedy sączy jad
Dyktator z idei,
Gdy rządzić chce na bat
Nie traćmy nadziei
Nic nie da mu siła,
Gdy myśl się ukryła
Choć znać je tyrani chcą,
Myśli nasze wolne są
Gdy zabrać zechcą to
Coś w życiu zgromadził
Wzrusz ramionami bo
Nie będą tym radzi
Nim człowiek upadnie
Ukryje skarb na dnie
Choć przyjdzie się zalać krwią
Myśli nasze wolne są

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,vod.gazetapolska.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl