W ostatnich dniach w bazie Bondsteel żołnierze kompanii manewrowej oraz zespołu zabezpieczenia medycznego XXXV Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie wzięli udział w szkoleniu MEDEVAC, związanym z ewakuacją medyczną  – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ewakuacja medyczna MEDEVAC to działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki lub miejsca katastrofy przez personel do obiektów medycznych np. do szpitala polowego. Ewakuacja medyczna odbywa się przy pomocy odpowiednio przygotowanych pojazdów lądowych np. ambulansów lub powietrznych (śmigłowców). Może być to również transport poszkodowanych pomiędzy obiektami medycznymi. Zajęcia z zasad ewakuacji medycznej drogą powietrzną zostały przygotowane przez amerykańskich instruktorów z US National Guard – Gwardii Narodowej z wykorzystaniem śmigłowców UH-60 Blackhawk – czytamy na portalu DO RSZ. 

Szkolenie z amerykańskimi medykami obejmowało zajęcia teoretyczne i praktyczne. W pierwszej części zostały przypomniane procedury MEDEVAC, wyposażenie śmigłowca medycznego oraz praktyczne wykorzystanie zaprezentowanego sprzętu. W części drugiej żołnierze ćwiczyli składanie meldunku MEDEVAC, rozpoznawanie i oznakowanie lądowiska różnymi sposobami, nawiązywanie łączności ze śmigłowcem oraz zabezpieczenie lądowiska. Najważniejszym zagadnieniem tej części zajęć była nauka poprawnego i bezpiecznego umieszczenia rannego na pokładzie śmigłowca podczas ewakuacji z rejonu zagrożenia – podaje Dowództwo Operacyjne RSZ.