Przeciętnie Ukraińcy zarabiają u nas 2,1 tys. zł

Narodowy Bank Polski w raporcie „Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce w 2015 r.” wskazał, że sąsiedzi zza wschodniej granicy zarabiają średnio miesięcznie około 2,1 tys złotych. 

pixabay.com
Narodowy Bank Polski w raporcie „Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce w 2015 r.” wskazał, że sąsiedzi zza wschodniej granicy zarabiają średnio miesięcznie około 2,1 tys złotych. 

Z raportu wynika także, że nasi wschodni sąsiedzi zarobili w zeszłym roku aż 8 mld zł, z czego 5 mld zł zawieźli na Ukrainę. Pieniądze te przekazują jadąc do domu, co około 3 miesiące. Fundusze te są przeznaczane zazwyczaj na bieżące wydatki.

„W zdecydowanej większości Ukraińcy przyjeżdżający do pracy w Polsce to osoby dobrze wykształcone. W sumie 37,7% ma wykształcenie wyższe, a 53,94 % wykształcenie średnie (ogólnokształcące lub zawodowe). Jedynie 8, 4 % ma wykształcenie zawodowe lub niższe (np.gimnazjalne).

Lepiej wykształceni są młodsi stażem migranci. W grupie tej aż 47,1% osób ukończyło studia wyższe, a tylko 7,4% ma wykształcenie co najwyżej zawodowe. W grupie doświadczonych migrantów udziały te wynoszą 31,0% dla osób z wykształceniem wyższym i 9,1% dla osób z najniższym wykształceniem. Najsłabiej wykształconą grupą wśród migrantów z Ukrainy, są osoby pracujące w sektorze rolniczym"- czytamy w raporcie NBP.

Jeszcze jedną, odrębną grupą są studenci z Ukrainy, których liczba wciąż się powiększa. Większość z nich chce pracować w Polsce.

Ukraińcy w Polsce najczęściej pracują: w gospodarstwach domowych, budownictwie, usługach remontowo-wykończeniowych i rolnictwie. W pracy są 54 godziny w tygodniu, a ich średnie miesięczne zarobki netto wynoszą ponad 2 tys. złotych.

 

 Źródło: nbp.pl

#Ukraina #Polska #zarobki

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo