Kończy się ubóstwo wśród dzieci! To dzięki programowi 500 plus - RAPORT

Dzięki Programowi 500+ świadczenia otrzymuje 3,78 mln dzieci.

mpips.gov.pl
Dzięki Programowi 500+ świadczenia otrzymuje 3,78 mln dzieci. Efektami tych działają zajęli się autorzy raportu „Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy” z Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu. Wnioski są jednoznaczne: "aż o 94 proc. zmniejsza skrajne ubóstwo wśród dzieci. Liczba ubogich wśród najmłodszych zmniejszy się o nawet pół miliona".

"I jeszcze jedno: masowa rezygnacja kobiet z pracy to mit" - podaje serwis money.pl

Realizacją Programu 500+ zajął się polski oddział Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu.

"Liczba ubogich dzieci zmniejszyłaby się z 718 tys. do 188 tys. Szacunki wskazują, że w 2015 roku najmłodszych żyjących poniżej progu ubóstwa byłoby o kolejny tysiąc mniej" - informuje money.pl

"Na programie 500+ korzystają też rodzice. Szacuje się, że skrajne ubóstwo zostanie w Polsce zmniejszone aż o 48 proc. Oznacza to, że poniżej minimum egzystencji (ok. 450 zł na osobę) żyć będzie tylko jeden na 25 Polaków" - dodaje.

- Bieda wśród dzieci praktycznie znika. W kategorii ubóstwa skrajnego wynosić powinna poniżej 1 proc. Niektórzy twierdzą, że można było lepiej rozdysponować te 17 mld zł w tym roku czy 23 mld w przyszłym i lepiej rozłożyć je pomiędzy najbiedniejszych. Chodzi tu głównie o kwestię przyznawania pieniędzy najlepiej zarabiającym. Rząd chciał szybko wdrożyć program i zadecydował inaczej - mówi prof. Ryszard Szarfenberg z EAPN, autor raportu.


Obalono również mit o rzekomej rezygnacji kobiety z pracy.

"Profesor Szarfenberg zaznacza, że choć liczba biernych zawodowo z powodu obowiązków rodzinnych zwiększyła się w rok o 110 tys. (III kw. 2015/III kw. 2016, dane GUS), to inne dane wskazują na to, że kobiety coraz chętniej wchodzą na rynek pracy - tłumaczy money.pl. - "Na przykład stopa bezrobocia kobiet mierzona metodą BAEL spadła z 7,5 proc. do 6,2 proc. Liczba pracujących kobiet zwiększyła się nieznacznie z 7,256 mln do 7,274 mln osób. Oznacza to, że w całej Polsce liczba chodzących do pracy kobiet zwiększyła się o 18 tys."

 


Źródło: money.pl,niezalezna.pl

#bieda #500+ #gospodarka #dzieci #rodzina

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo