​Anarchista w „Wywiadzie z chuliganem”: 500 plus wprowadziło Polskę do Europy

  

– Ryszard Petru nie doczytał. Nie możemy być zdelegalizowani. Nie da się nas wykreślić z rejestru, bo nas w nim nie ma, nie jesteśmy partią polityczną – tak anarchista i skłoters Marek Piekarski „Sancho” odniósł się w „Wywiadzie z chuliganem” do kuriozalnej zapowiedzi lidera Nowoczesnej, że gdy wygra ona wybory zdelegalizuje Federację Anarchistyczną.

Jeden z czołowych polskich anarchistów, społecznik, animator działań poznańskiego skłotu Rozbrat, będzie gościem programu „Wywiad z chuliganem” dziś o 21.30. w Telewizji Republika. – Z Markiem mamy przeciwne poglądy na Pana Boga, państwo i wiele innych spraw. Ale to uczciwy człowiek głoszący niekoniunkturalnie swoje poglądy. Dlatego w mieście pieniądza i układów jakim jest Poznań często okazywało się, że nie lubimy akurat tych samych lobby – mówi Piotr Lisiewicz.

Przypomnijmy, iż Federacja Anarchistyczna, przez wielu młodszych czytelników wrzucana dziś do jego wielkiego worka „lewaków” organizowała w 1989 r. manifestacje wzywające do „przewrócenia okrągłego stołu”. – Gramy w te karty, ale co masz w tych kartach? Jurek Owsiak mówił „Róbta co chceta”. Kiedy my w latach 80. organizowaliśmy zadymy, on organizował oficjalne imprezy i mówił „Uwolnić słonia”. Jest „uwolnić”? Jest! I młodzież szła za tym – wspomina tamte czasy Sancho.


Dziś Marek Piekarski nie ukrywa, że widzi plusy po stronie obecnych rządów PiS. – Logika polityki neoliberalnej zakłada, że pracownik ma być tani. Opisywano przypadki, jak kobiety siedziały u nas z pieluszką na kasie, bo pracowały na akord. Jeśli teraz matka kilkorga dzieci dostanie 500 plus i nie musi na tej kasie siedzieć, to jest to pozytyw tego programu – mówi anarchista, który nie jest zaangażowany w partyjne spory.

Jak stwierdza, jego środowisko zaangażowane jest od lat w walkę z patologiami związanymi z reprywatyzacją kamienic, o której głośno było w Warszawie. – Po 1989 r. najpierw pewni panowie sprywatyzowali sobie zakłady pracy, które były majątkiem narodowym, majątkiem wspólnym, nas wszystkich. Gdy sprywatyzowano owe środki produkcji, zostały jeszcze kamienice, także nasz wspólny majątek. Dziś są one przedmiotem spekulacji – mówi Marek Piekarski. Jego zdaniem bardzo często w proceder przejmowania kamienic zaangażowane są rodziny polityków i urzędników. – Mieszkańcy są w ich języku „wkładką mięsną”, której trzeba się pozbyć – stwierdza.


To będzie długa rozmowa przerywana kawałkami utworów punkowych o historii anarchizmu w Polsce. O postawie tych spośród dawnych anarchistów, którzy przeszli na drogą stronę i stali się częścią establishmentu. O obecnej walce anarchistów z… drogimi wegańskimi restauracjami „Krowarzywa”, lekceważącymi prawa pracowników. O Jerzym Owsiaku i Pawle Kukizie. O instalacji anarchistów wyrzuconej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej za to, że wyśmiała należącą do Agory firmę reklamy zewnętrznej AMS. Będą też tematy, w których rozmówcy różnią się bardzo mocno, jak Żołnierze Wyklęci. Polecamy!
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja: utrzymano wyrok ws. Polaka

Zdjęcie ilustracyjne / apreklama

  

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Służby prasowe FSB poinformowały, że apelację Sąd Najwyższy rozpatrzył 12 września i uznał, że wyrok 14 lat pozbawienia wolności jest zgodny z prawem i uzasadniony.

[polecam:https://niezalezna.pl/277147-polak-skazany-w-rosji-na-14-lat-kolonii-karnej-polskie-msz-pomaga-mezczyznie-i-jego-rodzinie]

Wyrok zapadł 25 czerwca przed sądem w Moskwie. Według informacji mediów rosyjskich Polaka uznano za winnego usiłowania pozyskania tajnych części uzbrojenia - zestawu rakietowego S-300. Komunikat FSB głosił, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl