​Anarchista w „Wywiadzie z chuliganem”: 500 plus wprowadziło Polskę do Europy

  

– Ryszard Petru nie doczytał. Nie możemy być zdelegalizowani. Nie da się nas wykreślić z rejestru, bo nas w nim nie ma, nie jesteśmy partią polityczną – tak anarchista i skłoters Marek Piekarski „Sancho” odniósł się w „Wywiadzie z chuliganem” do kuriozalnej zapowiedzi lidera Nowoczesnej, że gdy wygra ona wybory zdelegalizuje Federację Anarchistyczną.

Jeden z czołowych polskich anarchistów, społecznik, animator działań poznańskiego skłotu Rozbrat, będzie gościem programu „Wywiad z chuliganem” dziś o 21.30. w Telewizji Republika. – Z Markiem mamy przeciwne poglądy na Pana Boga, państwo i wiele innych spraw. Ale to uczciwy człowiek głoszący niekoniunkturalnie swoje poglądy. Dlatego w mieście pieniądza i układów jakim jest Poznań często okazywało się, że nie lubimy akurat tych samych lobby – mówi Piotr Lisiewicz.

Przypomnijmy, iż Federacja Anarchistyczna, przez wielu młodszych czytelników wrzucana dziś do jego wielkiego worka „lewaków” organizowała w 1989 r. manifestacje wzywające do „przewrócenia okrągłego stołu”. – Gramy w te karty, ale co masz w tych kartach? Jurek Owsiak mówił „Róbta co chceta”. Kiedy my w latach 80. organizowaliśmy zadymy, on organizował oficjalne imprezy i mówił „Uwolnić słonia”. Jest „uwolnić”? Jest! I młodzież szła za tym – wspomina tamte czasy Sancho.


Dziś Marek Piekarski nie ukrywa, że widzi plusy po stronie obecnych rządów PiS. – Logika polityki neoliberalnej zakłada, że pracownik ma być tani. Opisywano przypadki, jak kobiety siedziały u nas z pieluszką na kasie, bo pracowały na akord. Jeśli teraz matka kilkorga dzieci dostanie 500 plus i nie musi na tej kasie siedzieć, to jest to pozytyw tego programu – mówi anarchista, który nie jest zaangażowany w partyjne spory.

Jak stwierdza, jego środowisko zaangażowane jest od lat w walkę z patologiami związanymi z reprywatyzacją kamienic, o której głośno było w Warszawie. – Po 1989 r. najpierw pewni panowie sprywatyzowali sobie zakłady pracy, które były majątkiem narodowym, majątkiem wspólnym, nas wszystkich. Gdy sprywatyzowano owe środki produkcji, zostały jeszcze kamienice, także nasz wspólny majątek. Dziś są one przedmiotem spekulacji – mówi Marek Piekarski. Jego zdaniem bardzo często w proceder przejmowania kamienic zaangażowane są rodziny polityków i urzędników. – Mieszkańcy są w ich języku „wkładką mięsną”, której trzeba się pozbyć – stwierdza.


To będzie długa rozmowa przerywana kawałkami utworów punkowych o historii anarchizmu w Polsce. O postawie tych spośród dawnych anarchistów, którzy przeszli na drogą stronę i stali się częścią establishmentu. O obecnej walce anarchistów z… drogimi wegańskimi restauracjami „Krowarzywa”, lekceważącymi prawa pracowników. O Jerzym Owsiaku i Pawle Kukizie. O instalacji anarchistów wyrzuconej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej za to, że wyśmiała należącą do Agory firmę reklamy zewnętrznej AMS. Będą też tematy, w których rozmówcy różnią się bardzo mocno, jak Żołnierze Wyklęci. Polecamy!
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Resort zdrowia USA bije na alarm: mamy 30 mln maseczek - potrzebujemy 300 mln

zdjęcie ilustracyjne / geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Szef resortu zdrowia i służb społecznych (HHS) Alex Michael Azar przyznał, że prawdopodobnie pojawi się więcej przypadków zakażenia koronawirusem w USA. Członkom senackiej podkomisji powiedział, że kraj potrzebuje 300 mln maseczek chirurgicznych, a ma ich 30 mln. Azar poprosił podkomisję o zatwierdzenie dodatkowych 2,5 mld dolarów z budżetu na walkę z koronawirusem.

Jak powiedział, dzięki tym funduszom Stany Zjednoczone rozszerzą systemy obserwacji wirusa, będą mogły wesprzeć stanowe i lokalne władze, a także prace nad szczepionkami i leczeniem. Będą także mogły zwiększyć zapasy środków ochrony, takich jak maseczki chirurgiczne.

Azar dodał, że USA powinny rozwinąć możliwości produkowania maseczek chirurgicznych. Powiedział, że Stany Zjednoczone mają obecnie 30 mln maseczek, a zgodnie z szacunkami HHS potrzebne jest 300 mln.

Ściśle współpracujemy z partnerami stanowymi, lokalnymi i z sektora prywatnego, żeby przygotować się na ograniczenie potencjalnego rozprzestrzenienia się wirusa w USA, bo prawdopodobnie pojawi się tutaj więcej przypadków.
- powiedział Azar.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że zagrożenie dla poszczególnych Amerykanów pozostaje na niskim poziomie. Dodał, że szczególnie niepokojące jest szybkie rozprzestrzenianie się choroby w Iranie i we Włoszech.

W USA odnotowano dotąd 35 przypadków zakażenia koronawirusem. Jeden obywatel Stanów Zjednoczonych zmarł w Chinach.

W poniedziałek administracja prezydenta Donalda Trumpa zwróciła się do Kongresu o 2,5 mld dolarów na walkę z koronawirusem. Ponad 1 mld dol. ma być przeznaczonych na prace nad szczepionką zwalczającą ten patogen

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts