​Wicepremier Morawiecki ośmieszył TVN. „Mogli ogłosić, że Księżyc stanowi część lubuskiego”

Tomasz Sakiewicz

Redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Polska\" oraz dziennika „Gazeta Polska Codziennie\".

Kontakt z autorem

Adam Maciejewski

Kontakt z autorem

  

– Przejęcie 33 proc. akcji Pekao SA od włoskiego UniCredit przez Grupę PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju to także symboliczna zmiana w polskim systemie bankowym, w którym polski kapitał ma już teraz ponad 50 proc. – mówi „Codziennej” Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju.

Przejęcie kontroli nad Pekao SA nazywane bywa nacjonalizacją. Jakie będą efekty tej zmiany?
Zdecydowanie nie można tej transakcji nazwać nacjonalizacją. Z nacjonalizacją ma ona tyle wspólnego, co pizza z bigosem. Zauważmy, dwie podstawowe cechy charakteryzujące nacjonalizację – to wymuszenie albo jak kto woli – wrogie przejęcie podmiotu prywatnego przez państwo. I po drugie, sfinansowanie tej operacji ze środków publicznych. Żadna z tych rzeczy nie miała miejsca przy zmianie właścicielskiej w Pekao SA. Przecież to Włosi najpierw chcieli sprzedać swoje udziały w banku, a dopiero potem polscy inwestorzy zdecydowali się je kupić. To też inwestycja czysto kapitałowa, a bank pozostanie podmiotem prywatnym, zarządzanym zgodnie z zasadami rynkowymi. 

„Fakty” TVN ogłosiły, że wszyscy zapłacimy za tę transakcję.
Serio? Równie dobrze mogli ogłosić, że od dziś Księżyc stanowi część województwa lubuskiego. Brzmiałoby tak samo wiarygodnie. A wracając do samej transakcji, nazwałbym ją udomowieniem. Takie udomowienie oznacza, że kierowanie bankiem i przygotowywanie produktów, czyli kredytów i depozytów, będzie prowadzone w kraju i z myślą o potrzebach polskich klientów i polskiej gospodarki – oferta bankowa przestanie być elementem realizacji planów zagranicznych ośrodków finansowych. Przejęcie 33 proc. akcji Pekao SA od włoskiego UniCredit przez Grupę PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju to także symboliczna zmiana w polskim systemie bankowym, w którym polski kapitał ma już teraz ponad 50 proc. Przypomnę, że jeszcze przed kilkoma laty było to niespełna 30 proc., zatem zmiana jest skokowa. Nie wykluczam, że w przyszłości ten wskaźnik jeszcze wzrośnie, jeśli pojawią się okazje rynkowe. W krajach strefy euro średni udział inwestorów zagranicznych w sektorze bankowym wynosi ok. 20 proc., a w takich krajach jak Francja, Niemcy, Holandia czy Hiszpania nie przekracza 10 proc. Warto też podkreślić, że dzięki najnowszej zmianie właścicielskiej zyski z działalności Pekao pozostaną w 33 proc. w Polsce, bo dotychczas w całości wypływały za granicę. Bank jako firma udomowiona tworzyć będzie możliwości lepszych inwestycji w kraju. Jest to zgodne z założeniami rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Cała rozmowa z wicepremierem Mateuszem Morawieckim w weekendowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bosak tańczy w TVN, Liroy zachwala Palikota. Zobacz „Kulisy manipulacji” o prorosyjskich narodowcach

Krzysztof Bosak na parkiecie / Fot. screen z Tańca z gwiazdami w TVN

  

Był 2008 rok, krótko po tym jak Roman Giertych – czym chwalił się później – obalił rząd PiS, wcześniej grając potajemnie w piłkę z Tuskiem i Schetyną. Zachwycony tym TVN zaprosił do „Tańca z gwiazdami” młodego współpracownika Giertycha Krzysztofa Bosaka. Dodajmy, że był to czas totalnej wojny właściciela TVN i Legii Warszawa z kibicami tej drużyny, w tym Akcji Widelec. Tymczasem Bosak nie miał oporów, by gwiazdorzyć u Waltera. Jego taniec, a także inne zaskakujące wydarzenia z życiorysów liderów atakujących dziś PiS „radykałów” zobaczyć można w najnowszym odcinku „Kulis manipulacji”. Cały odcinek do obejrzenia PONIŻEJ.

Jak dowiadujemy się z niego, takich wydarzeń w życiorysach tych polityków jest więcej. W 2011 r. Liroy zachwalał Janusza Palikota, nagrał nawet teledysk z jego udziałem (jego fragment pokazano w programie). W „Newsweeku” w stylu Palikota Liroy atakował Kościół: „z zażenowaniem patrzę na ten cały polski katolicyzm. Moja matka, którą bardzo kocham, w kwestii religii mnie po prostu oszukała. Mówiła, że religia jest bezinteresowna, a teraz w szkołach księża dostają kasę za nauczanie religii. Zresztą, jak tego można uczyć...”.

Hitem może być też wypowiedź Janusza Korwin-Mikkego z 2015 r., tuż po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Otóż ostrzega on, że w Polsce pojawić się mogą amerykańskie bazy. Ceną za to ma być… SPROWADZENIE IMIGRANTÓW znad Morza Śródziemnego! Jak widać obecna wersja, zgodnie z którą ceną za bazy ma być realizacja żydowskich roszczeń, nie jest pierwsza. Według pierwotnej straszakiem mającym uniemożliwić wzmocnienia naszego bezpieczeństwa mieli być imigranci, z czego prorosyjska „prawica” zrezygnowała, gdy kłamstwo to przestało być użyteczne wobec postawy rządu PiS.

Po obejrzeniu tego odcinka programu Katarzyny Gójskiej i Piotra Lisiewicza łuski spadną z wielu oczu. Całość w dwóch częściach poniżej:

CZĘŚĆ PIERWSZA:

CZĘŚĆ DRUGA:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl