​Wicepremier Morawiecki ośmieszył TVN. „Mogli ogłosić, że Księżyc stanowi część lubuskiego”

Tomasz Sakiewicz

Redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Polska\" oraz dziennika „Gazeta Polska Codziennie\".

Kontakt z autorem

Adam Maciejewski

Kontakt z autorem

  

– Przejęcie 33 proc. akcji Pekao SA od włoskiego UniCredit przez Grupę PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju to także symboliczna zmiana w polskim systemie bankowym, w którym polski kapitał ma już teraz ponad 50 proc. – mówi „Codziennej” Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju.

Przejęcie kontroli nad Pekao SA nazywane bywa nacjonalizacją. Jakie będą efekty tej zmiany?
Zdecydowanie nie można tej transakcji nazwać nacjonalizacją. Z nacjonalizacją ma ona tyle wspólnego, co pizza z bigosem. Zauważmy, dwie podstawowe cechy charakteryzujące nacjonalizację – to wymuszenie albo jak kto woli – wrogie przejęcie podmiotu prywatnego przez państwo. I po drugie, sfinansowanie tej operacji ze środków publicznych. Żadna z tych rzeczy nie miała miejsca przy zmianie właścicielskiej w Pekao SA. Przecież to Włosi najpierw chcieli sprzedać swoje udziały w banku, a dopiero potem polscy inwestorzy zdecydowali się je kupić. To też inwestycja czysto kapitałowa, a bank pozostanie podmiotem prywatnym, zarządzanym zgodnie z zasadami rynkowymi. 

„Fakty” TVN ogłosiły, że wszyscy zapłacimy za tę transakcję.
Serio? Równie dobrze mogli ogłosić, że od dziś Księżyc stanowi część województwa lubuskiego. Brzmiałoby tak samo wiarygodnie. A wracając do samej transakcji, nazwałbym ją udomowieniem. Takie udomowienie oznacza, że kierowanie bankiem i przygotowywanie produktów, czyli kredytów i depozytów, będzie prowadzone w kraju i z myślą o potrzebach polskich klientów i polskiej gospodarki – oferta bankowa przestanie być elementem realizacji planów zagranicznych ośrodków finansowych. Przejęcie 33 proc. akcji Pekao SA od włoskiego UniCredit przez Grupę PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju to także symboliczna zmiana w polskim systemie bankowym, w którym polski kapitał ma już teraz ponad 50 proc. Przypomnę, że jeszcze przed kilkoma laty było to niespełna 30 proc., zatem zmiana jest skokowa. Nie wykluczam, że w przyszłości ten wskaźnik jeszcze wzrośnie, jeśli pojawią się okazje rynkowe. W krajach strefy euro średni udział inwestorów zagranicznych w sektorze bankowym wynosi ok. 20 proc., a w takich krajach jak Francja, Niemcy, Holandia czy Hiszpania nie przekracza 10 proc. Warto też podkreślić, że dzięki najnowszej zmianie właścicielskiej zyski z działalności Pekao pozostaną w 33 proc. w Polsce, bo dotychczas w całości wypływały za granicę. Bank jako firma udomowiona tworzyć będzie możliwości lepszych inwestycji w kraju. Jest to zgodne z założeniami rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Cała rozmowa z wicepremierem Mateuszem Morawieckim w weekendowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Mieszkanie dla seniora". Jest nabór uzupłeniający

/ congerdesign / 2629 zdjęć

  

W Poznaniu rozpoczął się nabór uzupełniający do programu "Mieszkanie dla seniora". O lokal przystosowany do potrzeb seniorów mogą się ubiegać poznaniacy, którzy ukończyli 60 lat.

Jak poinformował poznański magistrat, zainteresowani najmem mogą składać wnioski do 3 kwietnia w Biurze Spraw Lokalowych.

Program "Mieszkanie dla Seniora" od lat cieszy się w Poznaniu dużą popularnością. Do potrzeb starszych osób dostosowanych zostało 185 lokali z zasobu Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

W mieszkaniach wyeliminowano progi i różnice poziomów podłogi, w części łazienek zamontowane zostały specjalne uchwyty i brodziki posadzkowe. Dodatkowo część lokali wyposażona jest w instalację, dzięki której seniorzy mogą w razie potrzeby wezwać pomoc.

Większość z tak przystosowanych mieszkań mieści się w czterech budynkach. Są obecnie zamieszkane, ale rocznie zwalnia się od kilku do kilkunastu z nich - stąd decyzja o uzupełniającym naborze wniosków.

O zawarcie umowy najmu mogą się ubiegać osoby, które mieszkają w Poznaniu, skończyły 60 lat i mają ustalone prawo do emerytury, w tym do emerytury częściowej, lub renty oraz spełniają kryterium dochodowe.

W pierwszej kolejności prawo najmu będą miały osoby, które mieszkają w mieszkaniu komunalnym i zgodzą się na przekazanie go miastu. Większe szanse będą też mieli m.in. seniorzy, którzy ze względu na osiągane dochody nie kwalifikują się do przedłużenia umowy najmu lokalu komunalnego lub mają uprawnienie do mieszkania zamiennego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl