Kompania manewrowa XXXV Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie wzięła udział w treningu Fire Phobia (paniczny strach przed ogniem), przeprowadzonym przez węgierskich instruktorów z KTM (KFOR Tactical Manouver Unit – jednostka taktyczno-manewrowa) – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W dniu 6 grudnia 2016 r. w bazie Camp Slim Lines w Prisztinie kompania manewrowa realizowała zajęcia Fire Phobia przygotowane i przeprowadzone przez węgierskich instruktorów z KTM, jednostki taktyczno-manewrowej, dowodzonej przez Portugalczyków, w skład której wchodzą dwie kompanie – portugalska oraz węgierska. W ramach doskonalenia procedur CRC (Crowd and Riot Control) żołnierze ćwiczyli kontrolę nad tłumem oraz postępowanie w przypadku użycia przez demonstrantów substancji łatwopalnych – czytamy na portalu.

Szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności nabytych w kraju, a także naukę procedur przygotowujących żołnierzy do zintegrowanych działań w strukturach międzynarodowych. W czasie zajęć ćwiczono przyjmowanie odpowiedniej postawy oraz techniki unikania obrażeń w czasie zamieszek. Scenariusz zajęć przewidywał także sprawne opuszczenie rejonu objętego ogniem. Zajęcia rozpoczęły się od omówienia warunków bezpieczeństwa. Następnie przeprowadzono zajęcia praktyczne, podczas których trenowano pojedynczego żołnierza, drużynę i pluton. Najpierw z użyciem ćwiczebnych środków zapalających, a później z zastosowaniem prawdziwych „Koktajli Mołotowa”. Warto również wspomnieć, że uczestnicy ćwiczeń wyposażeni byli w ognioodporne mundury, kombinezony i buty – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szkolenie pokazało, że żołnierze na poziomie plutonu mają odpowiednie umiejętności szybkiej reakcji na zagrożenie, co potwierdziły certyfikaty przyznane przez węgierskich instruktorów.