Seremet i skandal Amber Gold. "Pomagał zamieść aferę pod dywan"

  

Przewodnicząca sejmowej komisji śledczej badającej aferę Amber Gold w ostrych słowach oceniła postawę byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. - Bardzo wyraźnie pokazał gwarancję bezkarności dla prokuratorów – powiedziała w programie „Minęła dwudziesta” poseł Małgorzata Wassermann.

W czwartek posłowie z komisji śledczej ds. Amber Gold przesłuchiwali byłego prokuratora generalnego.

"Zawiódł czynnik ludzki - powiedział Andrzej Seremet przed komisją Amber Gold. W niezwykle delikatnych słowach określał zachowanie prokuratorów zajmujących się sprawą piramidy finansowej. Przyznał jednak, że działania prokuratorów ocenia negatywnie, a sprawa dostosowania czasu przesłuchania Marcina P. do jego urlopu uznał za żałosne" - informował portal niezalezna.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: Seremet sypie prokuratorów z Gdańska? „Żałosne postępowanie”

Przesłuchanie Seremeta było głównym tematem rozmowy redaktora Michała Rachonia z poseł Małgorzatą Wassermann podczas programu "Minęła 20" na antenie TVP Info.

Przewodnicząca komisji śledczej podkreślała, że Andrzej Seremet „nie chciał ryzykować i w związku z tym oddał do gdańskiej prokuratury wszystkie postępowania wyjaśniające, jak mogło dojść do afery z Amber Gold”.

– Proszę powiedzieć, czy Andrzej Seremet swoim postępowaniem nie zagwarantował, że ci którzy zawinili, mieli się ze swoich win rozliczyć sami – pytała posłanka PiS.


Nie ma wątpliwości, że działania prokuratury były prowadzone w sposób skandaliczny.

"Wassermann zapowiedziała, że dalsze badania komisji śledczej wykażą, że ogromną liczbę błędów popełniły także urzędy skarbowe" - czytamy na portalu tvp.info.

– Przez trzy lata nie było deklaracji, PIT-ów, CIT-ów, zobowiązań podatkowych – podkreśliła poseł PiS.


"Pytana, czy Andrzej Seremet może spać spokojnie odpowiedziała, że od tego typu zachowań „do odpowiedzialności karnej jest pewna droga” - relacjonuje tvp.info 

– Wbrew temu, co twierdził wcześniej, podczas dzisiejszego przesłuchania Andrzej Seremet bardzo wyraźnie nam pokazał gwarancję bezkarności dla tych ludzi – oceniła. Stwierdziła również, że są przesłanki do stwierdzenia, iż "prokurator Andrzej Seremet pomógł zamieść pod dywan całą tę aferę”.


A kontakty Seremeta w ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem i pracą jego syna?

"Andrzej Seremet przyznał przed komisją śledczą, że rozmawiał z Donaldem Tuskiem na temat pracy syna premiera w jednej z firm, która jest w sferze zainteresowania komisji. Małgorzata Wassermann powiedziała, że „na ówczesnym etapie problemem nie było, gdzie Michał Tusk pracuje" - pisze tvp.info

– Problem był taki, że zaczynało się postępowanie karne w tej sprawie – wyjaśniła. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Litwa zabiega o tekę unijnego komisarza. Wskazano dziedziny w kręgu zainteresowań rządu

/ pixabay.com/CC0/dimitrisvetsikas1969

  

Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych – przekazał dzisiaj premier Saulius Skvernelis po spotkaniu w Wilnie z wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem.

- Litwa będzie ubiegała się o ważną tekę w tych dziedzinach, w których ma znaczący dorobek i kompetencje

 - cytuje Skvernelisa komunikat prasowy rządu. Zaznacza się w nim, że dla Litwy „priorytetowymi dziedzinami pozostają dziedziny związane z gospodarką i energetyką” i że „konieczny jest przełom w sprawie ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej”.

Premier wskazał, że Litwa „poprze ambitny plan przejścia Europy do neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r.”.

- Powinniśmy jednak obronić konkurencyjność swego przemysłu, uwzględnić możliwości oraz różnice ekonomiczne i społeczne państw Unii Europejskiej

 - zaznaczył.

Według niego priorytetem Litwy jest synchronizacja do 2025 r. sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich, które obecnie są połączone pierścieniem przesyłowym z Białorusią i Rosją z Europą Zachodnią przez Polskę.

Skvernelis podkreślił też, że elektrowania atomowa na Białorusi, powstająca ok. 50 km od litewskiej stolicy, „jest wyznawaniem dla całej Unii Europejskiej”.

- Celowe jest przygotowanie szerszego planu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w państwach sąsiadujących z Unią

 - zaznaczył w komunikacie.

Tematy projektów energetycznych zdominowały również piątkowe spotkanie Szefczovicza z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Prezydent zaproponował m.in. powołanie w Unii Europejskiej koordynatora ds. synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Zapowiedział, że tę kwestię zamierza omówić z nowym prezydentem Łotwy. Spotkanie obu prezydentów, Gitanasa Nausedy i Egilsa Levitsa, zaplanowane jest w najbliższy wtorek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl