Wzrost cen akcji PZU po zakupie Banku Pekao

Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, przejął od UniCredit 32,8 proc. akcji Banku Pekao S.A.

Tomasz Hamrat
Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, przejął od UniCredit 32,8 proc. akcji Banku Pekao S.A. W reakcji na to rano, podczas czwartkowej sesji, ceny akcji PZU wzrosły o ponad 4,4 proc.

PZU i PFR podpisały dziś umowę z UniCredit S.p.A. dotyczącą kupna 32,8 proc. akcji Banku Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 mld złotych. Cena nabycia jednej akcji wynosi 123 złote. Jest to jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach.

Nabycie akcji Pekao jest zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld złotych oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich. PZU i PFR będą współpracować w celu zapewnienia efektywnej realizacji strategii rozwoju Pekao, utrzymując aktualny profil niskiego ryzyka banku, solidny poziom rentowności oraz stabilną politykę długoterminową w zakresie wypłat dywidendy z zysku.

Dzięki sfinalizowanej transakcji PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo – Wschodniej będącą liderem zarówno w ubezpieczeniach, sektorze bankowym i zarządzaniu aktywami. Jestem przekonany, że istnienie tak mocnej instytucji finansowej z siedzibą w Warszawie w znaczący sposób wpłynie na stabilność finansową i perspektywy odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki. Instytucja ta będzie miała unikatowe możliwości, aby dzięki swojej sile i skali budować wartość dla naszych akcjonariuszy, klientów i pracowników

– powiedział Michał Krupiński, prezes PZU.

Krupiński jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Już w czasie studiów rozpoczął pracę w instytucjach europejskich. Był jednym z pierwszych (dokładnie piątym) Polakiem zatrudnionym w unijnych strukturach. Po SGH zdobył, z wyróżnieniem, dyplom studiów eksperckich z ekonomii na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Ukończył też program MBA na Columbia University Graduate School of Business.

W 2006 roku został najmłodszym wiceministrem skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Michał Krupiński miał wtedy 25 lat. W 2007 roku Michał Krupiński został przedstawicielem Polski w Banku Światowym.W 2011 roku rozpoczął nowy etap w swojej karierze. Został prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Był odpowiedzialny za bankowość inwestycyjną i korporacyjną w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W roku 2016 został prezesem zarządu PZU.
 

 

Źródło: niezalezna.pl

#PZU #Bank Pekao #Michał Krupiński #UniCredit

krs
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo