Od 5 grudnia br. trwa w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) w Świętoszowie szkolenie z technik przetrwania w sytuacjach kryzysowych tzw. SERE.

Jak informuje 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, szkolenia SERE odbywają się w 10 BKPanc cyklicznie, a prowadzone są przez instruktorów z brygady w Świętoszowie oraz innych jednostek i centrów szkolenia. W związku z zaangażowaniem Sił Zbrojnych RP w misje poza granicami kraju pojawiła się konieczność sprostania nowemu rodzajowi zagrożeń, a mianowicie porwaniom oraz losowym zaginięciom personelu wojskowego. Uprowadzonych i zaginionych określa się jako „personel izolowany”, czyli niemający kontaktu ze swoją macierzystą jednostką. W rejonie prowadzonych działań każdy narażony jest na izolację, dlatego oprócz wprowadzenia sprawnie działającego systemu, ważne jest również, aby każdy wiedział, jak wspomóc operację odzyskiwania personelu. 

Żołnierze odbywają w tym celu szkolenie teoretyczne oraz trening specjalistyczny, którego częścią jest wyszkolenie żołnierzy, dotyczące technik przetrwania w środowisku odizolowania od sił własnych. Będąc w izolacji personel wojskowy zmuszony jest do podejmowania działań, umożliwiających przetrwanie w ekstremalnym środowisku („Survival”), unikanie, przeciwdziałając przechwyceniu przez przeciwnika („Evasion”), przeciwdziałanie wykorzystaniu, w przypadku schwytania („Resistance”) oraz ucieczkę, z zamiarem połączenia z macierzystą strukturą („Escape” lub „Extraction”). Właśnie te działania, które nazywane są działaniami „SERE”, doskonalili żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej, pod okiem doświadczonych instruktorów – czytamy na oficjalnym portalu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.