Kardynał Dziwisz odchodzi na emeryturę. Kto nowym metropolitą krakowskim?

Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki potwierdza, że dziś ok 12:15 powinniśmy poznać nazwisko nowego metropolity krakowskiego.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki potwierdza, że dziś ok 12:15 powinniśmy poznać nazwisko nowego metropolity krakowskiego. Zgodnie z prawem kanonicznym kardynał Stanisław Dziwisz przechodzi na emeryturę.

Jak zawsze w takich sytuacjach, w mediach ruszyła giełda nazwisk hierarchów, którzy mogliby zastąpić kardynała Dziwisza na urzędzie metropolity Archidiecezji Krakowskiej. Wśród potencjalnych kandydatów. Pojawiały się tam m.in nazwiska biskupa Grzegorza Rysia – będącego jednym z najmłodszych biskupów w Polsce, a nawet metropolity Archidiecezji Częstochowskiej abp. Wacława Depo.
 
AKTUALIZACJA:
Wbrew medialnym doniesieniom następcą kard. Dziwisza został Abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

Prawo kanoniczne stanowi:

Kan. 401
§ 1. Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję.
 
§ 2. Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu.
 
Kan. 402 - § 1. Biskup, którego zrzeczenie się urzędu zostało przyjęte, zachowuje tytuł emeryta swojej diecezji i jeśli sobie tego życzy, może zachować mieszkanie w tej diecezji, chyba że w pewnych przypadkach inaczej zadecyduje Stolica Apostolska ze względu na specjalne okoliczności.

- czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 401-402).
 
Kardynał Stanisław Dziwisz wiek emerytalny osiągnął już co prawda przed dwoma laty, jednak po złożeniu rezygnacji, został poproszony przez papieża Franciszka o kontynuowanie swojej misji do Światowych Dni Młodzieży.

Papież Franciszek zapowiedział, że zmiany personalne na urzędzie metropolity Archidiecezji Krakowskiej dokonane zostaną po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży.

 


Źródło: niezalezna.pl,diecezja.pl

#Stanisław Dziwisz #Wacłąw Depo #Archidiecezja Krakowska #Grzegorz Ryś #Kościół

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo