Na obiektach Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce minister Macierewicz spotkał się z kierowniczą kadrą MON i SZ RP oraz dziennikarzami i przedstawicielami mediów społecznościowych. Tematem spotkania był powstający piąty rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej.

Najważniejszym wydarzeniem było podpisanie umów na dostawy indywidualnego wyposażenia optoelektronicznego dla żołnierzy, w tym noktowizji oraz o rozpoczęciu produkcji opracowanych w WITU głowic bojowych i ich bezzałogowego nosiciela Dragon Fly.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślił, że liczy na rozpoczęcie działań także w sferze innych rodzajów dronów zarówno rozpoznawczych jak i dronów dalekiego zasięgu.
(fot. mon.gov.pl)

- To niesłychanie ważny krok w kierunku wzmocnienia siły naszej armii i uruchomienia tych działań polskiego wojska, które będą zdolne przeciwstawić się ewentualnym zagrożeniom ze Wschodu w nowoczesny i skuteczny sposób – mówił Macierewicz oceniając wartość podpisanych dziś porozumień.

(fot. mon.gov.pl)Antoni Macierewicz zaznaczył, że niezwykle cieszy go tak duże zainteresowanie obroną terytorialną ze strony mediów. – Liczymy na to, że Państwo przedstawicie szerokiej opinii publicznej, że Polska jest zdolna do odparcia każdego zagrożenia. To jest ostateczny cel działań, które realizujemy. Dziękuję mediom za przedstawianie prawdziwego wysiłku polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówił szef MON do dziennikarzy i internautów.
(fot. mon.gov.pl)


Jeden z dziennikarzy próbował  sprowokować szefa MON pytaniem o weryfikację kandydatów do służby w OT pod kątem współpracowania ze służbami obcych państw. Antoni Macierewicz łatwo zgasił dziennikarza.

– Od momentu kiedy odpowiadam za wojsko nie zdarzyło  się jeszcze żeby służby specjalne zawiodły. Przykłady które Pan podaje są albo przykładami z innej dziedziny albo z innej epoki – zakończył Macierewicz.

(fot. mon.gov.pl)
Uczestnicy spotkania mieli obejrzeli również dynamiczny pokaz komandosów przygotowany przez specjalsów z JWK z Lublińca.