Migranci – decyzja na pokolenia

  

Szwecja jest przykładem, jak wielka skala zadań czeka państwo, chcące odpowiedzialnie przyjąć dużą liczbę migrantów. Odpowiedzialnie, czyli tak, by umożliwić im integrację ze społeczeństwem.

Zaczyna się od kwestii lokalowych. Szwedzi radzą sobie, jak mogą. Bywa, że kosztem własnych obywateli. Ostatnio głośne stały się decyzje samorządów miast Piteå oraz Enköping. W pierwszym, by móc zakwaterować migrantów, zdecydowano o eksmisji 16 organizacji osób niepełnosprawnych i upośledzonych. W drugim postanowiono, że lokale socjalne będą przyznawane w pierwszej kolejności migrantom, kosztem Szwedów. To skromna ilustracja problemu braku mieszkań w związku z napływem migrantów. Szacuje się, że Szwedzi, by podołać ich potrzebom, muszą do 2020 r. wybudować ok. pół miliona lokali, co odpowiada miastu wielkości Sztokholmu. A to dopiero początek koniecznych nakładów i wyzwań organizacyjnych, by skutecznie integrować przybyszów. Nie znaczy to, by migrantów nie przyjmować, ale że trzeba mieć długoletni i przemyślany plan, jak to robić, żeby nie krzywdzić ich i nie szkodzić własnemu społeczeństwu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts